Greqi: Zjarri vazhdon të shkatërrojë në Dadia, fshati u detyrua të evakuohej sërish

Greqi: Zjarri vazhdon të shkatërrojë në Dadia, fshati u detyrua të evakuohej sërish

07:44, 25/07/2022
A+ Aa A-

Zjarrfikësit grekë vazhduan të luftojnë të dielën, për të pestën ditë, me një zjarr të madh në pyllin Dadia pranë kufirit me Turqinë, i cili strehon një numër të llojeve të rralla të shpendëve.

Fshati Dadia, i cili u evakuua për herë të dytë brenda tri ditësh të dielën, nuk kërcënohet më nga zjarri.

Ndërkohë, ekipet e emergjencës po përpiqeshin të frenonin zjarret pranë zonës arkeologjike të Olimpias së Lashtë, ishullit Lesbos në Egjeun lindor dhe në Pella në Maqedoninë qendrore.

Shërbimi Zjarrfikës tha se 159 zjarrfikës dhe 59 makina zjarrfikëse po operonin pranë fshatrave Krestena dhe Skillountia, në jug dhe juglindje të Olimpias së Lashtë, kur zjarri shpërtheu të dielën pasdite. Ata u ndihmuan nga katër avionë hedhës uji dhe katër helikopterë.

Në Lesbos, zjarrfikësit u përpoqën të parandalonin zjarrin të arrinte në fshatin Stavros, në verilindje të vendpushimit të plazhit të Vaterës që u shkatërrua nga zjarri të shtunën. U dhanë urdhra evakuimi për Stavros dhe fshatin e afërt të Vrisës.

 Ndërkohë, 38 zjarrfikës me nëntë makina zjarrfikëse dhe një helikopter u vunë të hënën në mëngjes  për shuarjen e zjarrit që shpërtheu në Meniida, në njësinë rajonale Pellë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco