Shqetësimi i një gjyshi: Si t'i them mbesës se babai yt vrau nënën tënde!

Shqetësimi i një gjyshi: Si t'i them mbesës se babai yt vrau nënën tënde!

10:54, 21/05/2022
A+ Aa A-

Në Alonissos komuniteti lokal është ende duke pëshpëritur.

 Trishtimi është i përhapur dhe e qeshura është e ngrirë. 

Shkëndija e vetme e gëzimit është Lidia e vogël.

“Gjysh”, bërtet ajo duke iu drejtuar David Krauts dhe e përqafon. 

Dashuria e Davidit dhe gruas së tij Susan për mbesën e tyre Lydia është arsyeja e vetme që ata zgjohen në mëngjes për t'u përballur me një të ardhme ndryshe "të zymtë dhe boshe", shkruan Daily Mail.

Ka kaluar një vit që nga agimi që piloti grek Babis Anagnostopoulos vrau vajzën e tyre Caroline në Glyka Nera.

Babis Anagnostopoulos u shpall fajtor për vrasje me paramendim në gjendje të qetë shpirtërore dhe u dënua me burgim të përjetshëm dhe 11,5 vjet.

“Ai tani është dënuar me burgim të përjetshëm, megjithëse vajza ime e bukur nuk kthehet më”, tha David, babai i viktimës për gazetën britanike.

Lydia është sot ngushëllimi i vetëm për Davidin, 79 vjeç, të lindur në Liverpool dhe Susan, 58 vjeç, të cilët tani po e rrisin atë në shtëpinë e tyre në Alonissos, aty ku u rrit Caroline.

"Së shpejti Lydia do të jetë mjaft e madhe për të filluar kopshtin e fëmijëve në ishull, në të njëjtën shkollë që ndoqi nëna e saj," thotë babai i Caroline duke shtuar:  "Unë gjithashtu do të sigurohem që ai (Babis) të mos e shohë më kurrë vajzën e tij."

Megjithatë, e vërteta nuk mund të fshihet dhe ai përgatitet për ditën kur do t'i duhet t'i tregojë mbesës se babai i saj vrau nënën e saj.

“Një ditë, Lidia do të pyesë se ku është nëna e saj. Është një ditë nga e cila kam frikë. Ajo duhet të mësojë. Një ditë ajo do të zbulojë të vërtetën. Kështu që është shumë më mirë ta mësojë nga gjyshërit e saj të dashur sesa nga fqinjët” shprehet i ati i Caroline.

Ai e shikon Lydia-n dhe e kthen kohën pas:

"Kur e shikoj atë duke vrapuar nëpër shtëpi, jam kthyer pas në kohë për gati 20 vjet," thotë ai, duke shtuar: "Kjo ishte koha kur Caroline filloi të pretendonte pavarësinë e saj. Një vajzë e vogël e gjallë, e dinte gjithmonë se çfarë donte, por kishte natyrën më të ëmbël që mund të imagjinohej”.

Ai shton: “Ngjashmëria fizike është e pabesueshme: një fytyrë e bukur me sytë më të errët që kam parë ndonjëherë, të trashëguar nga nëna e saj, siç i kishte trashëguar Caroline nga nëna e saj. Sa herë që shikoj Lydia duke luajtur, ndihem i trishtuar sepse shoh nënën e saj në çdo lëvizje dhe gjest që bën.'

Siç tregon gjyshi i Lidias së vogël: “Ajo flet vazhdimisht, pothuajse vetëm në greqisht. Ajo fle në dhomën e vjetër të Caroline në krevatin e saj. Për fat të keq, ajo refuzon me kokëfortësi të flejë vetëm, kështu që Susan fle në dhomë me të në shtratin e vjetër të Caroline”.

Dailymail flet edhe për nënën e Caroline, Susan, duke treguar se ajo është përballur me depresionin dhe nuk flet me askënd përveç Lydias së vogël. 

Sipas medias britanike ajo ngrihet çdo mëngjes dhe viziton varrin  e vajzës së saj e cila ndodhet pranë kishës ku u pagëzua Lidia e vogël.

Kujdesi i përditshëm për mbesën e saj është ajo që i jep kurajë.

“Susan tregon kujdes dhe vëmendje të jashtëzakonshme ndaj Lydia”, thotë David. “Më duhej të punësoja një grua me kohë të plotë që të kujdesej për të gjitha gjërat e tjera që duhet të bëj në shtëpi. Kam frikë se Suzana, të cilën e njoh prej gati 30 vitesh, është zhdukur përgjithmonë. Caroline ishte gjëja më e rëndësishme në jetën e saj."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco