Vrasja e Caroline, sot vendimi për pilotin grek, që shpreson t'i shpëtojë burgut të përjetshëm

Vrasja e Caroline, sot vendimi për pilotin grek, që shpreson t'i shpëtojë burgut të përjetshëm

09:08, 16/05/2022
A+ Aa A-

Athinë - Bie “perdja” sot në gjyqin për vrasjen mizore të 20-vjeçares Caroline Krauts, vrasje që tronditi publikun një vit më parë, duke parë teatrin që luajti deri në arrestimin e tij, bashkëshortit 33-vjeçar , i cili vetëm nën peshën e provave,  u thye dhe rrëfeu se në duart e tij kishte humbur jetën vajza fatkeqe.

Me shqetësimin e vetëm të njohjes së faktorëve lehtësues që do ta shpëtojnë nga burgu përjetë, piloti 33-vjeçar u përpoq që në momentin e parë të gjykimit të tij, të bindë gjyqtarët dhe juristët se e donte gruan e tij 20-vjeçare dhe nënën e fëmijës së tyre dhe se gjithçka ndodhi sepse "iu turbullua mendja", një pretendim që ai beson se do t'i hapë derën për të zbutur vlimin e vrullit mendor dhe për t'i hequr dënimin e përjetshëm që po përballet.

Mirëpo, prokurori duket se nuk është bindur nga fjalët e të akuzuarit, i cili për orë të tëra në kërkim të faljes, tentoi të jepte një imazh fals lumturie në shtëpinë e Glyka Nera ku akuzohet se e mbyti në gjumë vajzën fatkeqe. Ai e vuri anash vajzën e tij të porsalindur, trupit të pajetë të nënës së saj dhe krijoi skenarin e grabitjes, duke vrarë edhe qenin e tyre Roxy, të cilin nuk hezitoi ta varte në shkallët e brendshme.

Mirëpo, mosbesim kanë shfaqur edhe anëtarët e tjerë të gjykatës, edhe juristët që e kanë “bombarduar” me pyetje pilotin e akuzuar, duke gjetur shumë kontradikta në pretendimet e tij.

Madje prokurori foli për “një burrë me ndjenjë të ftohtë” dhe të vendosur. Pavarësisht se piloti 33-vjeçar kërkoi falje për pendimin e tij për atë që bëri, prokurori e pa qartë se mënyra se si punonte i akuzuari natën fatale ishte krejtësisht “e sigurt” dhe se falja e tij nuk përputhej me realitetin.

“E ke parë gruan e jetës sate të vdesë siç thua dhe nuk u tërhoqe”, i tha gjatë kërkimit të faljes.

Prokurori iu referua edhe jastëkut të përdorur nga 33-vjeçari, duke e çuar Caroline në një vdekje të ngadaltë dhe torturuese. “Jastëku ka një qëllim që të mos dëgjohet. Kështu që unë dua ta kuptoj këtë stimulim të tepërt. Pashë vetëm një fjalim të rrumbullakosur. "Nuk mund ta kuptoj se çfarë mund të të zemëronte atë natë."

Ky ishte momenti kur piloti 33-vjeçar pranoi se nuk ishte një “reagim i menjëhershëm” dhe shtoi: “Tashmë isha në një gjendje të tensionuar shpirtërore, por jo deri në pikën për të arritur atje…” Këto janë gjëra që grumbullohen dhe mblidhen, momenti i nxori jashtë kufijve "

Tregues i mendimit të prokurorit është dialogu që ka pasur me pilotin e akuzuar.

Prokurori: Ka diçka në pretendimet tuaja që nuk përputhet fare me logjikën. Sikur ta kishe hedhur nga shkallët në sherr, sikur ta kishe shtyrë dhe përplasur në një dollap. Unë shoh qëllim për të kryer vrasje dhe për ta kapur në gjumë. Kjo është arsyeja pse e keni lënë fëmijën poshtë….

I pandehuri:  Nuk mund ta anashkaloni faktin që unë isha i hutuar. Me një fëmijë në krahë në 4 të mëngjesit që duhet të flejë.

Prokurori: Ishte si të mos falje të miturin dhe të falje veten për krimin e madh. Në atë kohë ju keni vrarë për një arsye që është një sherr si "çfarë do të bëjmë me fëmijën" në një moment të caktuar.

I pandehuri: Unë kurrë nuk do të justifikoja ndonjë incident të mëparshëm në atë mënyrë.

Prokurori: Ju thatë se nuk donitta vrisje. Cili është qëllimi i një burri që e vendos kokën e një njeriu në dy jastëkë? Ishin pesë minuta. Me fjalë të tjera, ju prisnit që asgjë të mos ndodhte. Kishit kohë të mendonit dhe të tërhiqesh…

I pandehuri: Koha si minuta mund të ketë ekzistuar, por nuk kishte logjikë. Kaluan pesë minuta që më humbi kontakti me mjedisin….

Pas prokurorisë, do të fillojnë diskutimet e Avokatit të Popullit dhe më pas gjyqtarët dhe juristët e rregullt do të tërhiqen në një mbledhje për të shpallur vendimin e Gjykatës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco