Kryeministri bullgar Petkov zhvillon sot vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Petkov zhvillon sot vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

08:33, 18/01/2022
A+ Aa A-

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov viziton sot Shkupin në kuadër të një vizite zyrtare ku do të takohet me kryeministrin e sapozgjedhur, Dimitar Kovaçevski.

Vizita e Petkov mund të hapë një kapitull të ri të marrëdhënieve mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut përmes bashkëpunimit.

Petkov do të vizitojë Shkup bashkë me zëvendëskryetarin e Kuvendit Popullor të Republikës së Bullgarisë, Kristian Vigenin, me ministrin për Punë të Jashtme dhe për Transport dhe Lidhje, Teodora Gençovska dhe Nikollaj Sabev.

Në aeroportin e Shkupit delegacionin bullgar do ta presë ministri për Punë të Jashtme, Bujar Osmani.

Dy qeveritë do të dialogojnë lidhur me tejkalimin e mosmarrëveshjes që pritet të finalizohet me fillimin e negociatave të Shkupit drejt Bashkimit Evropian.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Nexhat KITA21/01/2022 17:27

SPROVË e VOGËL, e VËRTETË e MADHE Fabrikati "maqedon" me atributet shoqëruese është një përzierje shqiptare ortodokse (bastardim kombëtar) dhe bullgare, me shtresime vllahe. Të marrim një shembull nga etnokultura shqiptare. Pa fije tendence, nga këto pak fakte etnokulturore, mjafton të mësojmë fenomenin e kryenecësisë të pabazë të hegjemonistëve amalgamistë të MVV përballë Bullgarisë dhe historisë bullgare dhe nesh, shqiptarëve arbnorë. Shqiptarët ndër vete, në grindjet personale, ofendohen duke sharë njëri - tjetrin: Or, bullgar! Or, kokë bullgari! Or, surrat bullgari! Pse më shikon me ato sy sikur të ishe bullgar! etj. Në afërsi të Korcës ndodhet katundi BULLGAREC, ndërkohë që banorët sllavë të saj, në ditët e sotme vetene identifikojnë sipas fiksionit "maqedonas". Po të kishte fabrikati "maqedon" kuptim historik, ne do kishim përdorur pezhorative etnokulturore me këtë emërtim. Nuk jam ide, nuk jam as substancë dhe e kundërta. Silogjizmë filosofike - logjike. Kryetari i FYROM -it, nga Galic/niku, ose Galiti etj, një etni e lashtë ilire, Pendarovski, nga fobia antishqiptare, ose fobia e inekzistencës historike të fiksionit "maqedon", në panik e ankth na kërcënohet se "për ndryshimin e kufinjve (me shqiptarët N.K.) do derdhet gjak. Nuk kemi ndër mend të derdhim limfë, lere më gjak, ngase nuk okupojmë dicka që është e jona., nuk krijojmë "serbska territore gjenocidi, por gëzojmë dhe do gëzojmë vendin tonë. Kush kërkon SHI, e godet BRESHËRI në kokë!

Nexhat KITA18/01/2022 20:43

...se bullgarët janë në të drejtën e vet, do sjell ca fakte etnokulturore shqiptare: 1. Fshati - Bullgarec i Korcës 2. Sharjet, ose ofendimet në grindjet individuale ndërmjet shqiptarëve në caste zemërimi: - o bullgar!; bullgari një herë!; o krye bullgari, a nuk merr vesh!; o, shop, c´ban ashtu! 3. Para viteve 70 brenda popullit tonë shqiptar ishte i panjohur nocioni fabrikat "maqedon" dhe atributet shoqëruese. Një sprovë e vogël, e vërtetë e madhe.

Nexhat KITA18/01/2022 20:04

...se bullgarët janë në të drejtën e vet, do sjell ca fakte etnokulturore shqiptare: 1. Fshati - Bullgarec i Korcës 2. Sharjet, ose ofendimet në grindjet individuale ndërmjet shqiptarëve në caste zemërimi: - o bullgar!; bullgari një herë!; o krye bullgari, a nuk merr vesh!; o, shop, c´ban ashtu! 3. Para viteve 70 brenda popullit tonë shqiptar ishte i panjohur nocioni fabrikat "maqedon" dhe atributet shoqëruese. Një sprovë e vogël, e vërtetë e madhe.

Shto koment

Denonco