Lajmi i fundit

LIVE-SYRI TV/ Adi Krasta në 'A Show'

Vaksinimi i detyrueshëm nuk është i paligjshëm, vendos gjykata më e lartë e Greqisë

Vaksinimi i detyrueshëm nuk është i paligjshëm, vendos gjykata më e lartë e Greqisë

07:56, 05/12/2021
A+ Aa A-

Athinë - Këshilli i Shtetit i Greqisë, gjykata më e lartë administrative e Greqisë, vendosi të premten se vaksinimi i detyrueshëm kundër koronavirusit nuk e shkel Kushtetutën.

Gjykata vendosi gjithashtu se punonjësit e kujdesit shëndetësor kanë detyrimin kushtetues për të vaksinuar veten kundër virusit për të treguar solidaritet social.

Vendimi erdhi pas një apeli kundër vendimit të qeverisë nga disa grupe profesionistësh, duke përfshirë Njësinë Speciale të Menaxhimit të Fatkeqësive të Shërbimit Zjarrfikës (EMAK), Qendrën Kombëtare për Kujdesin Emergjent (EKAV) dhe Federatën e Punëtorëve të Spitaleve Publike (POEDIN).

Qeveria të enjten nuk përjashtoi një shtrirje të vaksinimeve të detyrueshme për grupet e tjera përveç atyre mbi 60 vjeç nëse lind nevoja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco