Triller në Qipro me dy gra ruse të zhdukura

Triller në Qipro me dy gra ruse të zhdukura

13:39, 29/11/2021
A+ Aa A-

Policia qipriote është në mobilizim të plotë në orët e fundit në lidhje me rastin e dy grave ruse të cilat ishin shpallur të zhdukura që prej 17 nëntorit.

Sipas infromacioneve të para nga Policia në lidhje me rastin është arrestuar një person.

I dyshuari është dërguar nga Departamenti i Policisë së Larnakës të shtunën e kaluar dhe në Gjykatë ka bërë të ditur se nuk ka lidhje me rastin në fjalë.

Në kuadër të hetimeve, policia u njoftua së fundmi për një person ka transportuar dy vajzat në një shtëpi pushimi në Moniatis.

 Burri është gjetur dhe raportohet se i transportoi dy gratë në shtëpi pushimi me vullnetin e tyre të lirë, por i ktheu në shtëpi të njëjtën ditë, një pretendim që po hetohet.

Sapo është marrë informacioni nga autoritetet, efektivë të Policisë së Larnakës së bashku me ekspertë të Shërbimit të Hetimit Kriminologjik kanë shkuar të premten e kaluar në vilë në Moniati, ku kanë kryer hetime të gjera dhe të plota.

Specialistët kanë lokalizuar gjurmë gjaku në pjesë të ndryshme të ambienteve.

 Janë marrë mostra dhe rezultatet konfirmuan skenarin e rastit më të keq nga i cili kishte frikë policia. 

Pas analizave në Institutin e Neurologjisë dhe Gjenetikës, rezultuan se gjaku që u gjet është fillimisht i njeriut dhe së dyti, identifikohet me materialin gjenetik të një prej grave. 

Ky fakt ndryshon në mënyrë drastike të dhënat dhe tashmë, siç tha një burim policor, po shqyrtohet seriozisht mundësia e aktivitetit kriminal që qëndron pas zhdukjes së dy grave.

Në mikroskop një video

Tashmë në arrest është një 32-vjeçar sirian, i cili sipas dëshmive ka qenë me dy gratë në momentin e diskutueshëm të zhdukjes së tyre.

Sipas informacioneve, 32-vjeçari po kryente punime në shtëpinë e pushimit në ndërtim në lokacionin “Kardama” të Amiantos dhe posedonte çelësat nga pronari grek qipriot me banim në Nikosia, për të shkuar atje dhe për të punuar. .

I dyshuari dhe dy gratë, thuhet se kanë qëndruar në zonën e shtëpisë në ndërtim për rreth njëzet e katër orë para se të zhdukeshin gjurmët e dy grave. 

Madje, në llogarinë personale të njërës prej grave të zhdukura duket se është postuar një video e qëndrimit të saj në këtë zonë.

Zëdhënësi i policisë Christos Andreou deklaroi se zhdukja e dy grave u raportua në Autoritet më 19 nëntor 2021 dhe ankesa kishte të bënte me faktin se gratë nuk kishin dhënë shenja jete që nga mëngjesi i 17 nëntorit 2021, nga një person mik i njërës prej dy grave.

“Nga marrja në pyetje u sigurua prova për personin që mendohej se dinte diçka për zhdukjen e dy femrave. Nga marrja në pyetje e 32-vjeçarit u zbuluan çështje që ngjallën dyshime, ndaj ne vazhduam me arrestimin e tij më 26 nëntor' është shprehur zëdhënësi i Policisë. 

Sipas zotit Andreou, hetimet e autoriteteve u shtrinë në zonën e Asbestit, e cila u krye për herë të parë pak ditë më parë, ku u grumbulluan provat dhe të dhënat.

Z. Andreou u shpreh se në këtë fazë hetimet janë fokusuar tek shtëpia e pushimit, ndërsa nuk ka të dhëna për përfshirje të personave të tjerë.

Gratë jetonin në një apartament në zonën Mackenzie. 

Njëra mbërriti në Qipro në fillim të verës, ndërsa e dyta rreth një muaj më parë. 

Të dyja kishin deklaruar se udhëtimi dhe qëndrimi i tyre në Qipro ishte për qëllime turistike.

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco