Me përleshje, Greqia përkujton kryengritjen studentore të vitit 1973 kundër diktaturës Njerëzit vendosin lule në një monument në oborrin e shkollës Politeknike gjatë një ceremonie për të nderuar viktimat e kryengritjes së vitit 1973 kundër juntës ushtarake

Me përleshje, Greqia përkujton kryengritjen studentore të vitit 1973 kundër diktaturës

07:10, 18/11/2021
A+ Aa A-

Mijëra njerëz marshuan nëpër Athinë të mërkurën për të përkujtuar kryengritjen studentore kundër juntës ushtarake që sundonte Greqinë në vitin 1973, në të cilën vdiqën të paktën 24 civilë.

Ndërsa marshimi tradicional drejt Ambasadës së SHBA, ku morën pjesë rreth 15,000-20,000 njerëz, ishte paqësor, pati përleshje të kufizuara në lagjen qendrore Exarchia, kur ekstremistët e maskuar hodhën gurë dhe predha të tjera ndaj policisë së rebelimit dhe u vunë zjarrin kazanëve të plehrave. Të paktën dy persona janë arrestuar, tha policia.

Përleshje më të gjera u zhvilluan në Selanik, që zgjatën rreth dy orë. Pesë protestues u arrestuan dhe 20 persona të tjerë u arrestuan, thotë policia.

Të rinjtë e Politeknikut të Athinës që u ngritën kundër diktaturës së kolonelëve "vazhdojnë të na frymëzojnë", tha presidentja Katerina Sakellaropoulou ndërsa vendosi një kurorë me lule në një përkujtimore për viktimat të mërkurën.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis bëri thirrje që rëndësia e kryengritjes të nderohet pa u shfrytëzuar, ndërsa në një kritikë kundër qeverisë, kreu i SYRIZA, Alexis Tsipras tha se "këto beteja mbeten të rëndësishme në një kohë kur një politikë jashtëzakonisht konservatore ka vënë sërish në shënjestër të rinjtë edhe një herë tjetër.”

Më herët një delegacion ligjvënësish i kryesuar nga nënkryetari i parlamentit Haralambos Athanasiou u u ndalua nga protestuesit të vendoste kurorë lulesh.

"Kur ne po luftonim këtë luftë, këta fëmijë ishin të palindur ose ende në djep të tyre," u tha Athanasiou gazetarëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco