Lajmi i fundit

LIVE- SYRI TV/ Pedagogët në protestë tek Universiteti i Tiranës

Mitsotakis: Ëndrra e Karamanlis për anëtarësim në BE e ndryshoi rrënjësisht Greqinë

Mitsotakis: Ëndrra e Karamanlis për anëtarësim në BE e ndryshoi rrënjësisht Greqinë

07:30, 14/10/2021
A+ Aa A-

Athinë - Themeluesi i Demokracisë së Re, Konstantinos Karamanlis ishte një burrë shteti që kishte "insistim të vazhdueshëm" për anëtarësimin e Greqisë në familjen evropiane që nga viti 1961, tha Kryeministri grek të mërkurën.

Kyriakos Mitsotakis mbajti një fjalim në një ngjarje të organizuar nga Fondacioni Konstantinos Karamanlis me temë "Rruga e Greqisë drejt një Evrope të Unifikuar".

Aplikimi i Greqisë për anëtarësimin në BE në qershor 1975 u prit me dyshim nga vendet e tjera, por gjeti një aleat të fortë tek Presidenti francez Valéry Giscard d’Estaing. Sidoqoftë, këmbëngulja e themeluesit të Demokracisë së Re, i cili shërbeu si kryeministër dhe më vonë si President, është justifikuar në 40 vitet e fundit, tha Mitsotakis.

Anëtarësimi në BE erdhi në janar 1981, i ndjekur nga ato që ai i quajti dy ngjarje historike, anëtarësimi i Greqisë në Eurozonë dhe pranimi i Qipros në BE.

"Pjesëmarrja e Greqisë në ngjarjet evropiane ishte një vendim i fortë politik për të gjithë qendrën e djathtë, me Karamanlis drejtues," tha kryeministri grek.

Ishte një zgjedhje që u testua fuqishëm nga sfidat me kalimin e kohës, përfshirë dyshimet jashtë vendit për anëtarësimin e Greqisë aq herët. "Thellimi i demokracisë dhe përparimi i vendit tani janë në linjë me Evropën," shtoi ai. Anëtarësimi i vendit hapi rrugën edhe për anëtarësimin e vendeve të Evropës Jugore, përfshirë Spanjën dhe Portugalinë.

Kryeministri tha se partia që Karamanlis themeloi "ishte dhe do të jetë partia e Greqisë në Evropë" dhe qeveria e tij punoi për të rritur praninë institucionale të Athinës në Bruksel. Pavarësisht sfidave, zgjedhja që bëri Karamanlis "tani është nguliturur" dhe burrështetasi i ndjerë do të ishte krenar të shihte mbështetjen e vazhdueshme të partisë së tij për anëtarësimin evropian. Përveç kësaj, Greqia tani mund të mbrojë kufijtë e saj, dhe duke vepruar kështu po mbron edhe kufijtë e BE -së, nënvizoi ai.

"Greqia në 2021 është rrënjësisht e ndryshme nga Greqia në 1981, sepse nuk ka pasur një fushë publike që nuk ka përfituar nga ndikimi i BE -së, siç e kishte parashikuar me mençuri Konstantinos Karamanlis – që nga financimi i infrastrukturës dhe ristrukturimi i prodhimit të fermave deri në zgjerimin e të drejtat, shteti i së drejtës, kohezioni social dhe krijimtaria kulturore, "tha Mitsotakis.

"Heqja e proteksionizmit brenda tregut të përbashkët mund të ketë nxjerrë në pah dobësitë infrastrukturore të ekonomisë sonë, por në një periudhë afatmesme përmirësoi të gjithë funksionimin e saj."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco