Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Hajduti rezolutë për korrupsionin

Tërmeti në Kretë ngre alarmin për lëkundjet sizmike në qytetin e Thivës

Tërmeti në Kretë ngre alarmin për lëkundjet sizmike në qytetin e Thivës

07:43, 01/10/2021
A+ Aa A-

Rritja e aktivitetit sizmik në qytetin e Thiva, Greqi, po shkakton shqetësim tek ekspertët pas tërmetit shkatërrues 5.8 ballë në Iraklio të Kretës, të hënën, i cil erdhi pas ajvë lëkundjesh më të vogla që ishin hedhur poshtë si jo kërcënuese.

Tërmeti i Kretës duhet të shërbejë si një paralajmërim për Thiva -n për të marrë masat e nevojshme, tha të enjten Efthymis Lekkas, kreu i Organizatës së Planifikimit dhe Mbrojtjes së Tërmetit (OASP), duke treguar dështimet që patën në Arkalochori, epiqendra e tërmetit të së hënës.

"Komuna nuk kishte zona të mbledhjes publike ... asnjë plan për funksionimin 24-orësh të shërbimeve të saj dhe asnjë qendër operacionale," tha ai.

"Aktiviteti sizmik në zonën e Thivës nuk është ndalur për katër muaj radhë e tani duhet të azhurnojmë planifikimin tonë në bazë të nevojave që u shfaqën në Kretë," tha Profesor Efthymios Lekkas, duke iu referuar dridhjes me magnitudë 5.8 që vrau një dhe plagosi dhjetëra në lindje të Kretës në fillim të kësaj jave.

"Zona duhet të marrë disa masa paraprake, pa frikë dhe panik," u pajtua edhe Thanasis Ganas, kreu i kërkimit në Institutin Gjeodinamik të Athinës, duke vënë në dukje se 1,700 tërmete janë regjistruar në Thiva që nga korriku.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco