Greqia i jep nënshtetësi nderi, familjes së yllit nigeriano-grek të basketbollit, Antetokounmpo

Greqia i jep nënshtetësi nderi, familjes së yllit nigeriano-grek të basketbollit, Antetokounmpo

09:34, 17/09/2021
A+ Aa A-

Athinë - Kryeministri Kyriakos Mitsotakis organizoi të enjten një ceremoni qytetarie nderi për nënën dhe vëllanë e yllit nigeriano-grek të basketbollit Giannis Antetokounmpo.

Veronica dhe Alex Antetokounmpo-s iu dha nënshtetësia greke me vendim të nënshkruar më 6 shtator nga Presidentja e vendit, Katerina Sakellaropoulou dhe u betuan të enjten në rezidencën Maximos të kryeministrit.

Shtetësia e tyre është nderi, pasi asnjëri nuk ka të drejtë zyrtarisht sipas ligjit aktual grek.

Alexandros "Alex" Emeka Antetokounmpo - vëllai më i vogël i basketbollistëve të tjerë Giannis, Thanassis dhe Kostas - lindi në Greqi në 2001 dhe kaloi 12 vitet e para të jetës së tij aty para se familja të transferohej në Shtetet e Bashkuara, ku Giannis po luante në sezonin fillestar me Milwaukee Bucks në Shoqatën Kombëtare të Basketbollit.

Vëllezërve Giannis dhe Thanassis Antetokounmpo iu dha shtetësia greke në 2013, kurse Kostas në 2016.

Veronica dhe burri i saj Charles Adetokunbo (para kthimit të emrit në greqisht) emigruan nga Nigeria në Greqi në vitin 1991.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco