Angela Merkel në Beograd: Masa të rrepta për sigurinë

Angela Merkel në Beograd: Masa të rrepta për sigurinë

14:46, 13/09/2021
A+ Aa A-

Serbi - Gjatë vizitës dyditore në Beograd nga kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila do të ulet pak pas orës 16 sot pasdite në aeroportin "Nikola Tesla", masat rigoroze të sigurisë do të jenë në fuqi, dhe sipas raporteve të mediave, kancelari do të përshëndetet nga Ushtria Serbe.

Mikpritësi i Kancelares Gjermane, mandati i së cilës po përfundon, do të jetë Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe anëtarët e Ministrisë së Brendshme të Serbisë do të vendosen përgjatë gjithë itinerarit përgjatë të cilit ajo do të lëvizë.

Sipas një burimi të paidentifikuar të Blic, do të ketë dy helikopterë policie në terren.

Rreth 600 persona, shtohet, do të jenë drejtpërdrejt përgjegjës për sigurinë e menjëhershme të kancelares.

Këta janë më shumë se 50 anëtarë të Njësisë për Sigurinë e Objekteve dhe Personave, 100 pjesëtarë të Xhandarmërisë, 400 pjesëtarë të policisë së Beogradit, dhjetë anëtarë të Njësisë Speciale Antiterroriste dhe pilotë të njësisë së helikopterëve. Disa ekipe zjarrfikësish dhe ekipe mjekësore do të jenë në detyrë gjatë gjithë kohës.

Beogradi e mirëpret Angela Merkel me ngjyrat e flamurit gjerman

Beogradi e mirëpret Angela Merkel me ngjyrat e flamurit gjerman. Darko Obradovic nga Instituti për Sigurinë Kombëtare i tha Tanjug se masat e sigurisë që do të zbatohen do të jenë të ngjashme me ato gjatë vizitës së saj pesë vjet më parë. "Ky është niveli i parë i sigurisë", tha Obradović.

Të gjitha masat, thotë ai, zbatohen në bazë të një vlerësimi të sigurisë të bërë nga autoritetet tona, me të dhëna të marra në bashkëpunim me autoritetet gjermane. Eshtë një protokoll, një hartë sipas të cilit kundërmasat e veprimeve dhe operacioneve do të përcaktohen me qëllim sigurinë optimale të zyrtares më të lartë ”, tha Obradović.

Takimi i parë mes kancelares Merkel dhe presidentit Vuçiq është planifikuar menjëherë pas mbërritjes së saj dhe pritjes solemne, e cila do të mbahet para Pallatit "Serbia". Ata do të flasin me dyer të mbyllura privatisht, pas së cilës u njoftuan deklarata për shtyp.

Kancelarja, e cila do të shkojë në Tiranë pas Beogradit, ku do të kalojë natën dhe ku do të takohet me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor; ajo do të qëndrojë në Beograd në kohë më të gjatë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco