'Të përdoren maskat kundër tymit në Athinë, fëmijët të mos nxirren jashtë'

'Të përdoren maskat kundër tymit në Athinë, fëmijët të mos nxirren jashtë'

10:33, 05/08/2021
A+ Aa A-

Athinë - Shkencëtarët po rekomandojnë përdorimin e maskave si një mjet mbrojtjeje në të gjitha zonat e jashtme nga njerëzit që jetojnë në, afër ose që kalojnë nëpër zona të prekura nga zjarri. Në veçanti, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet njerëzve me gjendje të frymëmarrjes dhe zemrës, grave shtatzëna, të moshuarve dhe fëmijëve të vegjël pasi përqendrimet e larta të grimcave të dëmshme në atmosferë kombinohen me nxehtësinë në një efekt toksik.

Në mënyrë indikative, Ministri grek i Shëndetësisë Vassilis Kikilias deklaroi të mërkurën se shërbimi i ambulancës EKAV mori 77 telefonata midis orës 16:00. të martën dhe 8 të mëngjesit nga njerëzit me vështirësi në frymëmarrje.

Ministria e Shëndetësisë dhe Observatori Kombëtar i Athinës thanë që njerëzit duhet të qëndrojnë brenda dhe rekomanduan përdorimin e maskave N95, KN95 ose FFP2 (mbrojtje e lartë), të njohura tani për shkak të Covid-19. Këto maska ​​sigurojnë mbrojtje nga grimcat e dëmshme të imëta të thithjes, me diametër që janë përgjithësisht 2.5 mikrometra dhe më të vegjël (PM2.5), të cilat të paktën deri të mërkurën pasdite u regjistruan në nivele të larta në disa zona të Atikës dhe qendrës së Athinës.

Profesori i shquar i pulmonologjisë Panagiotis Behrakis këshilloi njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare, gratë shtatzëna, të moshuarit dhe fëmijët e vegjël të qëndrojnë në shtëpi, me dritare dhe dyer të mbyllura, dhe nëse ata kanë nevojë të dalin jashtë për të thithur përmes hundës dhe të veshin një maskë e mirë për të mbrojtur kundër mikro -grimcave.

Ai tha se fëmijët, për shkak të lartësisë së tyre më të ulët, thithin grimcat në përqendrime më të mëdha, duke këmbëngulur se ata nuk duhet të vrapojnë dhe të luajnë jashtë.

Shoqata Mjekësore e Athinës tha se njerëzit, veçanërisht ata me gjendje kronike, duhet të kontaktojnë menjëherë mjekun e tyre nëse përjetojnë gulçim dhe kollë të vazhdueshme. Njerëzit me sëmundje të zemrës duhet të telefonojnë 166 dhe të shkojnë në urgjencën e spitalit nëse simptomat përfshijnë shqetësime të frymëmarrjes, dhimbje gjoksi ose simptoma të përgjithshme të një sulmi në zemër ose goditje në tru.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco