Greqia tërheq ekipin artistik të notit nga Olimpiket pas katër rasteve me Covid-19

Greqia tërheq ekipin artistik të notit nga Olimpiket pas katër rasteve me Covid-19

09:52, 03/08/2021
A+ Aa A-

Greqia është tërhequr nga garat artistike të notit olimpik në Tokio pasi katër sportistet e saj rezultuan pozitive për Covid-19, tha të martën Komiteti Olimpik Grek (HOC).

Një sportiste rezultoi pozitive të hënën, ndërsa tre të tjerave i dolën pozitive testet të martën, duke e përjashtuar ekipin dhe duke i detyruar sportistet të futen në karantinë.

"Ekipi që nga dita e parë që hyri në fshatin olimpik nuk ka rënë në kontakt me asnjë anëtar tjetër të ekipit olimpik grek për arsye të dukshme," tha HOC.

Të gjithë sportistët janë nën kufizime të rrepta sapo arrijnë në Japoni pasi ky vend po lufton me një numër rekord të infeksioneve dhe Lojërat po mbahen pa spektatorë.

Organizatorët e Lojërave Olimpike të Tokios të martën raportuan 18 raste të reja të lidhura me Lojërat Covid-19, duke e çuar totalin që nga 1 korriku në 294.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco