Greqia në kërkim të vrasësit të fokës Kostis

Greqia në kërkim të vrasësit të fokës Kostis

11:26, 28/07/2021
A+ Aa A-

Adhuruesit e jetës së egër po bëjnë thirrje për drejtësi për vrasjen e fokës në ishullin grek të Alonissos. Autoritetet greke po kërkojnë vrasësin e Kostis, një fokë mesdhetare, e cila u bë simboli i ishullit.

Foka mori emrin Kostis pasi një peshkatar e shpëtoi atë në një stuhi në 2018. Një fondacion bamirësie greke u kujdes për Kostis për disa muaj ndërsa një këlysh mendon se u vra me një armë shtizë. Fokat e rrezikuara mbrohen me ligj në Greqi.

Kostis u "ekzekutua nga një distancë e afërt me një armë shtizë" , tha fondacioni i bamirësisë, MOm. Shtiza ndoshta erdhi nga një varkë, tha zëdhënësi Dimitris Tsiakalos për “BBC”. Fondacioni i bëri thirrje kujtdo që ka informacion të kontaktojë policinë dhe tha se kjo do të thotë të padisësh vrasësin.

Pasi u shpëtua, Kostis u lëshua në Parkun Kombëtar Detar të Alonissos dhe Sporades Veriore. Në “Facebook”, përdoruesit kanë shpërndarë foto kur kanë parë fokën në brigjet e ishullit dhe kanë bërë thirrje që vrasësi të sillet para drejtësisë.

Mund të ketë më pak se 700 foka mesdhetare të egra dhe pothuajse gjysma jetojnë në Greqi. Fokat mesdhetare konsiderohen të rrezikuara , por studiuesit paralajmërojnë se mbijetesa e tyre është "larg nga e sigurt".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco