Greqia hap muzeun e parë nënujor

Greqia hap muzeun e parë nënujor

10:30, 26/07/2021
A+ Aa A-

Një zhytje në histori e quajnë turistët muzeun e parë nënujor të hapur në Greqi. Muzeu nën valët e detit në Peristera, një dalje shkëmbore në ishullin Alonissos, u hap në vitin 2020, por ka qenë kryesisht i mbyllur deri më tani për shkak të kufizimeve të Covid-19.

Ndërsa Greqia hap industrinë e saj vitale të turizmit, ky atraksion i ri faqja ofron një burim të ri dhe më të qëndrueshëm të të ardhurave.

Zhytësit janë të gatshëm të paguajnë 95 euro (110 dollarë) një zhytje - rreth 50 për qind më shumë se kostoja e një shëtitje të rregullt rekreative për një shëtitje në zonat arkeologjike.

Sajti i ri turistik është në të vërtetë një anije që transportonte verë, e mbytur 2500 vjet më parë.

Greqia e ka bërë zhytjen pjesë të fokusit të saj për të tërhequr vizitorë që nga ligji i miratuar në vitin 2020 duke bërë të mundur hyrjen në vende të tilla, tha ministri i Turizmit Harry Theoharis për AFP.

"Ky është një lloj turizmi që tërheq njerëzit gjatë gjithë vitit, një audiencë e veçantë që paguan bujarisht për t’u zhytur," tha ai, duke shtuar se 10 parqe të reja zhytjesh janë gati të licencohen sipas procesit të parashikuar nga ligji.

Rreth 300 njerëz kanë paguar për të vizituar muzeun nënujor që nga hapja e tij, thotë kryetari i Bashkisë Alonissos, Petros Vafinis.

Rregullorja parashikon që turistët që arrijnë të anija duhet të mbajnë një distancë prej të paktën dy metrash (rreth gjashtë metra) larg objekteve.

Për shkak të thellësisë dhe vështirësisë teknike të zbritjes, vetëm zhytësit e kualifikuar lejohen të vizitojnë rrënojat e anijes që transportonte verë dhe mallra të tjerë kur u mbyt, rreth shekullit të pestë para Krishtit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco