NASA tregon se çfarë do tërheqë vëmendjen dhe në qiellin e Ballkanit këto 3 ditë

NASA tregon se çfarë do tërheqë vëmendjen dhe në qiellin e Ballkanit këto 3 ditë

10:54, 24/07/2021
A+ Aa A-

Hëna e plotë e korrikut, e quajtur ndryshe “Hëna e drerit”, do të tërheqë vëmendjen e atyre që shohin qiellin të shtunën.

Sipas NASA, Hëna do të jetë drejtpërdrejt me Diellin, por për shumë vende, përfshirë rajonin e Ballkanit dhe do të jetë e dukshme për tre ditë. Por kulmi do të jetë sot në darkë.

Kjo hënë e plotë ka edhe emra të tjerë si: “Hëna e plotë e rrufesë”, “Hëna e plotë e Sanosit”, “Hëna e plotë e Hydromelosit“, por forma më e më e zakonshmja është “Hëna e plotë e drerit”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco