Valë e nxehtë gjatë javës së ardhshme në Maqedoninë e Veriut

Valë e nxehtë gjatë javës së ardhshme në Maqedoninë e Veriut

22:04, 22/07/2021
A+ Aa A-

Drejtoria për Punë Hidrometerolgojike, njofton se nga dita e diel fillon vala e re me temperatura deri në 40 gradë celsius.

“Gjatë ditëve të arshme na pret moti i xnehtë dhe stabil, ndërsa të shtunën në pjesët malore të vendit pritet të ketë reshje të shiut. NGa dita e hënë pritet rritja e temperaturave nga 31 deri 38 gradë celsius, ndërsa më nxehtë do të jetë të mërkurën me 39 gradë celsius”, thotë Lençe Rizova nga DHP.

Kjo valë e nxhetë do të zgjasë deri të enjten, kur temperaturat do të kthehen në mesataren e ditëve të verës.

Nga DHP nuk mund të thonë nëse kjo valë është e fundit që do ta përfshijë Maqedoninë, për shkak se prognozat janë 10 ditore. Kjo do të jetë vala e dytë e nxehtë për këtë verë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco