Vuçiç: 'Erdogan është i madh, unë jam i vogël dhe i papërfillshëm,por Kosova nuk është Turqi, ajo i përket Serbisë'

Vuçiç: 'Erdogan është i madh, unë jam i vogël dhe i papërfillshëm,por Kosova nuk është Turqi, ajo i përket Serbisë'

10:25, 22/07/2021
A+ Aa A-

Serbia do të bënte gjithçka për të mbrojtur interesat e saj nëse Kosova shkel Marrëveshjen e Uashingtonit të nënshkruar në vitin 2020, tha të mërkurën Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, duke treguar që Beogradi dhe Prishtina të jenë të detyruar të përmbahen nga fushatat për tërheqje si lobimi për njohjen globale të pavarësisë së Kosovës.

Vuçiç e tha këtë kur u pyet për të komentuar pretendimet në media se Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kishte filluar një ofensivë politike që synonte inkurajimin e më shumë vendeve për të njohur pavarësinë e Kosovës.

“Erdogan është një udhëheqës i shkëlqyeshëm. Unë do të përpiqem të flas me të. Deri më 1 shtator, të gjithë jemi të detyruar të përmbahemi nga lobimi, por nëse ata fillojnë para kësaj […] Turqia është një fuqi e madhe, Erdogan është i madh, unë jam i vogël dhe i papërfillshëm, por Serbia nuk është aq e vogël sa nuk do të përpiqej ta ndaloj këtë.”

“Serbia mbron atë që është e saj. Kjo [çështja e Kosovës] nuk është turke, ajo i përket Serbisë. E vetmja gjë që na mbetet është të luftojmë për vendin tonë dhe qytetarët tanë. Dhe do të shihni që ne nuk jemi aq të vegjël sa them ndonjëherë," tha gjithashtu Vuçiç.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco