Mohuesi i gjenocidit të Srebrenicës në pullën postare të Turqisë nxit reagime të ashpra

Mohuesi i gjenocidit të Srebrenicës në pullën postare të Turqisë nxit reagime të ashpra

07:44, 24/06/2021
A+ Aa A-

Turqi - Deputeti i Partisë DEVA Stamboll, Mustafa Yeneroğlu ka mbajtur qendrim të ashpër pasi Posta Turke  ka printuar në njërën nga pullat postare portretin e Millorad Dodikut mohuesit të Masakres së Srebrenicës. Yeneroglu ka kërkuar nga Posta Turke që të kërkojë falje për këtë gabim dhe ta korrigjojë menjëherë.

"Unë ftoj zyrtarët e Postës Turke, të cilët bënë gabimin e shtypjes së fotos në një pullë përkujtimore të ish-Presidentit të Republikës Serbe të Bosnjës dhe Hercegovinës, Milorad Dodik, njeriut që mohoi Masakrën e Srebrenicës, që t'i kërkojnë menjëherë falje vëllezërve tanë boshnjakë dhe ta korrigjojnë këtë gabim ".

Nga ana tjetër, qytetarët boshnjakë, shkruan mesazhe pa fund në mediat sociale, “Si boshnjakë, ne dënojmë veprimin e Postës Turke. Posta Turke nxori ​​pulla për nacionalistin serb të Bosnjës Milorad Dodik, i cili e quajti gjenocidin e Srebrenicës, në të cilin mijëra myslimanë boshnjakë u masakruan, 'të rremë'. Ne duam që ky gabim të korrigjohet sa më shpejt që të jetë e mundur. ”

U mësua se pulla zyrtare ishte shtypur posaçërisht për Takimin e Ministrave të Jashtëm të Samitit të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP) të mbajtur në Antali ku Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka mandatin si president i SEECP. Presidenca do t'i dorëzohet zyrtarisht Greqisë më 1 korrik 2021.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco