Hiqen maskat jashtë/ Greqia vendos masa të reja mbi pandeminë

Hiqen maskat jashtë/ Greqia vendos masa të reja mbi pandeminë

18:03, 23/06/2021
A+ Aa A-

Ministria e Shëndetësisë njoftoi për masat e reja që do të hyjnë në fuqi nga dita e hënë në Greqi.

Masat e bënë të ditura nga zëvendësministri i Mbrojtjes Civile dhe krizës Menaxhimit Nikos Hardalias , profesori e sëmundjeve infektive pediatrike Vana Papaevangelou dhe asistent profesor i epidemiologjisë Gikas Majorkinis .

Nikos Hardalias deklaroi:

"Pas sugjerimeve të Komitetit të Sëmundjeve Infektive, ne vazhdojmë me heqjen e mëtejshme të masave. Më konkretisht:

-Mbajtja e një maske në ambiente të mbyllura pa përjashtime dhe pa maskë jashtë. Kjo masë do të hyjë në fuqi nga nesër në mëngjes në 5.

- Heqja e shtetrrethimit

- Heqja e detyrimit të vetë-testit për punonjësit dhe atletët në palestra, 15 ditë pas përfundimit të vaksinimit të tyre.

-Në restorant, nga gjashtë shkojmë te 10 persona për tryezë

-Në pritje kufiri i sipërm përcaktohet në 300 persona

-Në plazhet e organizuara deri në 120 persona për 1000 m .

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco