Abazoviç paralajmëroi vizitë në Srebrenicë, Dodik: Nuk jeni të mirëpritur

Abazoviç paralajmëroi vizitë në Srebrenicë, Dodik: Nuk jeni të mirëpritur

21:35, 22/06/2021
A+ Aa A-

Kryetari i Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Milorad Dodik tha se të gjithë deputetët e parlamentit të Malit të Zi që votuan për Rezolutën mbi Srebrenicën, “nuk janë të mirëpritur në Republika Serbe sepse vendimi i tyre përfaqëson një goditje të drejtpërdrejtë për RS-në dhe popullin serb”.

Kjo deklaratë vjen pasi që zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç paralajmëroi një vizitë në shtetin boshnjak.

“Me këtë akt të miratimit të rezolutës së përmendur, Kuvendi i Malit të Zi është kthyer në një teatër politik anti-serb”, tha Dodik. Dodik pastaj përsëri e mohoi gjenocidin, duke thënë se ishte një “ngjarje tragjike”.

“Ç’lidhje ka Mali i Zi me ngjarjet tragjike në BH dhe cili është motivi për kalimin e një akti të tillë, i cili u miratua pamatur dhe pa argumente, pavarësisht nëse është pozicioni i tyre personal ose përmbushja e interesave të anti-serbit drejtorët e huaj”, tha ai.

Ai gjithashtu pyeti “pse askush nga opozita nuk doli dhe e dënoi qartë dhe me zë të lartë këtë akt armiqësor të miqve të tyre politikë nga Mali i Zi”.

Më 17 qershor, Parlamenti i Malit të Zi miratoi Rezolutën mbi Ndalimin e Mohimit të Gjenocidit në Srebrenicë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco