Greqia nxjerr udhëzimet e reja për udhëtimet, lejon testin e shpejtë

Greqia nxjerr udhëzimet e reja për udhëtimet, lejon testin e shpejtë

09:15, 20/06/2021
A+ Aa A-

Athinë - Autoriteti i Aviacionit Civil të Greqisë publikoi ​​të shtunën udhëzimet e reja për udhëtimet në vend gjatë pandemisë në vazhdim të koronavirusit.

Këto udhëzime janë në fuqi deri në orën 6 të mëngjesit të 26 qershorit, ditë e shtunë. Ato mund të përditësohen akoma në vijim, siç është bërë shumë herë.

Sipas rregullave të fundit, udhëtimi në Greqi pa nevojën e karantinës gjatë mbërritjes lejohet vetëm nga vendet e Bashkimit Evropian dhe të zonës Shengen; megjithatë, si vijon përjashtohen nga ndalimi i mbërritjeve nga vendet e treta:

 Australia, Bahreini, Bjellorusia, Bosnjë-Hercegovina, Kanada, Kina, Izraeli, Kuvajti, Mali i Zi, Zelanda e Re, Maqedonia e Veriut, Katari Rusi, Ruanda, Arabia Saudite, Serbia , Singapori, Koreja e Jugut, Tailanda, Ukraina, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Të gjithë udhëtarët që vijnë në Greqi duhet të paraqesin një formular për lokalizimin e pasagjerëve (PLF) në https://travel.gov.gr deri në prag të mbërritjes së tyre dhe të kenë një nga tre dokumentet e mëposhtëm:

një certifikatë zyrtare vaksinimi, ku thuhet se kanë kaluar 14 ditë. që nga vaksinimi i plotë për Covid-19; një test negativ PCR (në greqisht, anglisht, frëngjisht, gjermanisht, italisht, spanjisht ose rusisht) i kryer më pak se 72 orë para mbërritjes ose një provë e shpejtë negetive e kryer më pak se 48 orë para mbërritjes; ose një certifikatë rikuperimi (në Greqisht, Anglisht, Frëngjisht, Gjermanisht, Italisht, Spanjisht ose Rusisht) ku thuhet se personi në fjalë është rikuperuar nga koronavirusi në nëntë muajt e fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco