Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamjet apokaliptike nga fshati Gjorm, zjarri përpin gjithçka, rrezikohen banesat

Krimi që tronditi Greqinë/ Ja çfarë ndodhi në seancën gjyqësore ndaj pilotit 32-vjeçar

Krimi që tronditi Greqinë/ Ja çfarë ndodhi në seancën gjyqësore ndaj pilotit 32-vjeçar

20:06, 18/06/2021
A+ Aa A-

Nën masa të rrepta policore, disa minuta para orës pesë pasdite në Evelpidon, u paraqit 32-vjeçari, vrasësi i Carolinës, Babis Anagnostopoulos.

I ftohtë, me kokën lart dhe pa fjalë, i veshur me një jelek të bardhë dhe maskë, ai u dërgua në zyrën e prokurorit për të ekzekutuar urdhrin kundër tij dhe më pas u paraqit para hetuesit, nga i cili kërkoi dhe mori, siç ishte parashikuar, një afat që të kërkojë falje për dy krimet dhe dy kundërvajtje penale të martën.

Ndërkohë, ai mbetet i paraburgosur në GADA. Autori i krimit ishte pa fjalë, i ftohtë ndërsa edhe zyrtarët e gjykatës kishin dalë nga dritaret e ndërtesave të Evelpidon për të parë transferimin e tij, tregues i interest të madh ndaj tij, por edhe i neveritjes së opinionit publik për aktin e tij dhe teatrin që luajti deri në rrëfimin final.

I penduari, piloti 32 vjeçar Babis Anagnostopulos, përmes avokatit të tij tha se ai dëshiron një dënim shembullor. Sipas avokatit të 32-vjeçarit, Vassilis Spyrou , i akuzuari është "tronditur nga fakti i vdekjes së Carolines" ndërsa vlerësimi i tij personal është se klienti i tij "u lehtësua” me rrëfimin e tij. 32 vjecari akuzohet  për dy krime dhe dy kundërvajtje penale.

Konkretisht, 32-vjeçari ndiqet penalisht për krimet e mëposhtme: -vrasje me dashje, e kryer në një gjendje të qetë mendore dhe

-abuzim me kafshët.

Ndërkohë që kundravajtjet janë:

- “akuza e rreme”, sepse ai bëri të dyshuar të tjerë për veprimet e tij.

- dëshmi të rreme dhënë autoriteteve. Sipas informacioneve, burri-vrasës tha ndër të tjerat: "Unë nuk doja ta vrisja, u trondita kur e mora vesh, mendova për fëmijën". Telefoni celular dhe ora inteligjente “treguan” vrasësin e Caroline.

Kjo do të thotë se nuk ka asnjë "krim të përsosur", veçanërisht në këtë epokë ku teknologjia ecën me një ritëm të pabesueshëm dhe jeta e përditshme e qytetarëve bazohet në celularët "e mençur" (smartphone).

Ishin këto pajisje të vogla, shtrirja e vetvetes, që zbuluan vrasësin e Carolines. Që në momentin e parë, oficerët e policisë që morën rastin, pasi nuk gjetën material vizual nga kamerat,  kontrolluan pajisjet elektronike të çiftit, konkretisht telefonat mobil dhe orën inteligjente.

Të gjitha aplikacionet që kishin shkarkuar viktima dhe autori i veprës, si dhe të dhënat, u transferuan në kompjuterët e laboratorëve mjeko-ligjorë dhe u shqyrtuan pjesë për pjesë. Të dhënat që dolën nga telefoni celular i Babis Anagnostopoulos treguan se ai nuk e kishte thënë të vërtetën, pasi aplikacioni në celularin e tij që regjistron hapat, tregoi se në kohën kur ai kishte pretenduar se ishte i lidhur, ai po ecte.

Ndërsa ora biometrike regjistroi impulse të rritura dhe më pas asnjë shenjë jetike shumë më herët sesa koha kur piloti  kishte vendosur vrasjen e saj. Por si e zbuluan dy pajisjet e mësipërme elektronike krimin e rëndë që ka marrë dhenë edhe më shumë, për shkak të përfshirjes së burrit të saj, kriminel?

Sipas studiuesit ekspert George Tsoukalis, të gjithë ata që përdorin pajisje të përparuara lënë gjurmë elektronike .

“Laboratorët mjeko-ligjorë të policisë greke janë ndër më të mirët në Evropë. Aty ata shkarkuan të gjitha të dhënat elektronike nga celularët dhe pajisjet që çifti përdorte. Shenjat elektronike të gishtërinjve u morën edhe pse  autori i kishte fshirë ato. U zbulua se kur ai dëshmoi ishte i lidhur, aplikacioni që ai kishte shkarkuar në celularin e tij tregoi se ai ishte në lëvizje. Dhe sigurisht nga ora inteligjente e Caroline ata gjetën kohën e saktë të vdekjes, e cila nuk ishte e njëjtë me atë të paraqitur fillimisht nga burri i saj.

Ne duhet të jemi të vetëdijshëm se edhe në icloud të dhënat janë ruajtura dhe me mekanizmat e disponueshëm në laboratorët e mjekësisë ligjore mund të merren edhe nëse përdoruesi i ka fshirë ato.

Sipas ekspertëve, në çdo smartphone ka aplikacione informuese, të cilat raportojnë vazhdimisht për pozicionin e pajisjes dhe përdoruesit të saj. Pra, edhe nëse një përdorues gënjen se në cilën orë ka qenë present diku, smartphone i tij do të dëshmojë të vërtetën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco