FOTO/ Fermeri shqiptar godet me shufër hekuri në kokë policin grek, dënohet 9 vjet burg

FOTO/ Fermeri shqiptar godet me shufër hekuri në kokë policin grek, dënohet 9 vjet burg

10:24, 15/06/2021
A+ Aa A-

Një incident i rëndë ndodhi gushtin e kaluar në plazhin e Paxos dhe dje autori u dënua nga gjykata e Igumenicës me 9 vjet burg për vrasje në tentativë.

Oficeri i policisë në fjalë ishte jashtë detyrës dhe po ecte i shkujdesur në plazhin e Paxos, gushtin e kaluar, së bashku me dy policë. Dhe, policët ishin jashtë shërbimit. Asgjë nuk dukej se paralajmëronte atë që do të ndodhte disa minuta më vonë kur një burrë u shfaq papritmas, duke tundur një shufër hekuri.

Ai është një fermer shqiptar 50 vjeç, i cili befasoi oficerin e policisë dhe e sulmoi atë me inat, me qëllimin e qartë për ta vrarë ose për t’i shkaktuar plagë të rënda. Shqiptari e goditi me aq sa fuqi kishte policin grek, duke i lënë plagë të mëdha.

Shumica e goditjeve kishin për qëllim fytyrën dhe kokën e policit, duke rezultuar në dëmtime serioze në kokë. Polici iu nënshtrua operacioneve të njëpasnjëshme plastike.

Sipas dëshmitarëve okularë, 50-vjeçari rrahu pa mëshirë policin, pa u interesuar nëse ai do të ishte në gjendje t’iu mbijetonte ashpërsisë së rrahjeve, shkruajnë mediat helene.

Dje para Gjykatës të Igumenicës, autori i krimit pretendoi se ai dyshohet se kishte probleme personale me viktimën nga arrestimi i tij i mëparshëm, por pretendimet u hodhën poshtë nga dëshmitarët e tjerë pasi u zbulua se oficeri i policisë nuk e kishte arrestuar kurrë burrin nga Shqipëria.

Avokati i oficerit të policisë, Andreas Tagarakis, duke folur për “Protothema.gr”, tha se ky është një justifikim moral për klientin e tij, një polic luftarak me shumë vlera dhe çmime në të kaluarën, i cili, megjithëse i shpëtoi rrezikut, përsëri vuan pasojat nga sjellja mizore e 50-vjeçarit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco