Ohri rrezikon të nxirret nga UNESCO për shkak të ndërtimeve pa leje

Ohri rrezikon të nxirret nga UNESCO për shkak të ndërtimeve pa leje

07:22, 10/06/2021
A+ Aa A-

Në Liqenin e Ohrit, në pjesën e Maqedonisë së Veriut, hotelet e reja, banesat dhe restorantet janë ndërtuar shpejt, dhe shpesh pa leje dhe pa marrë parasysh karakterin historik të këtij rajoni.

Ndërtimet e pakontrolluara kanë shtyrë Organizatën për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESCO) që të rishikojë statusin e Ohrit, që është në listën e Trashëgimisë Botërore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco