Turqia do prodhojë vaksinën e saj anti-Covid/ Erdogan tregon kur do jetë e disponueshme

Turqia do prodhojë vaksinën e saj anti-Covid/ Erdogan tregon kur do jetë e disponueshme

20:15, 07/05/2021
A+ Aa A-

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet anti-Covid.

Sipas Erdogan, vaksina mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit.

“Kur të jetë gati, Turqia do të ndajë vaksinën e saj Covid-19 me të gjithë” premtoi Erdogan.

Vaksinat kundër koronavirusit duhet të jenë të lira në të gjitha vendet, tha Erdogan, duke folur në debatin ndërkombëtar mbi eliminimin e patentave.

“Shkenca është një e mirë e përbashkët e njerëzimit, nuk duhet të ketë xhelozi”, tha udhëheqësi turk.

Deri më tani, Ankaraja ka përdorur vaksinën kineze Sinovac dhe Pfizer-BioNTech dhe ka njoftuar një furnizim të ardhshëm të Sputnik V.

Që kur filloi fushata në mes të janarit, janë administruar në vend gati 25 milionë, përfshirë mbi 10 milionë aplikime.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco