Lajmi i fundit

Vodhi paratë e sekuestruara, oficeri i forcës speciale vetëm ... pezullohet nga detyra

Greqi: Udhëtimi ndërmjet qarqeve me vet-testim ose vaksinë

Greqi: Udhëtimi ndërmjet qarqeve me vet-testim ose vaksinë

14:24, 06/05/2021
A+ Aa A-

Athinë - Me lejimin e lëvizjes ndërmjet qarqeve të vendosur për në 15 maj, zëdhënësi i qeverisë greke Aristotelia Peloni tha të mërkurën se udhëtimi do të lejohet vetëm kur ke një test që bëhet vetë ose çertifikatë vaksinimi.

Ende nuk është vendosur nëse do të kërkohet prova e një ose dy dozave të vaksinës.

Qëllimi përfundimtar i këtyre kërkesave është të vendosni një pritë në përhapjen e virusit në zonat provinciale ku spitalet janë më të dobëta, por gjithashtu për të kujtuar publikun se rreziku i koronavirusit dhe pandemia është ende shumë midis nesh.

Burime qeveritare kanë theksuar gjithashtu se Greqia është ende në një fazë kalimtare ku aktivitetet shoqërore dhe ekonomike bashkëjetojnë me virusin. Muaji maj, të njëjtat burime thonë, është thelbësor dhe vendi thjesht nuk mund të përballojë të rikthehet në kufizimet e bllokimit.

Një rast i tillë është bllokimi total në ishullin Kalymnos, i cili tregon se rreziku i një rikthimi është shumë real.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco