Greqi/ Vaksinimi i qytetarëve të rritur kundër koronavirusit pritet të arrihet në korrik

Greqi/ Vaksinimi i qytetarëve të rritur kundër koronavirusit pritet të arrihet në korrik

09:25, 06/05/2021
A+ Aa A-

Ministri grek i Shëndetësisë Vassilis Kilikias konfirmoi sot se ritmi i programit kombëtar të imunizimit kundër Covid-19 po përshpejtohet dhe njoftoi qëllimin e vaksinimit të të gjithë popullsisë së rritur deri në korrik.

Ministri njoftoi në konferencën për shtyp se mbi 100,000 njerëz u vaksinuan sot dhe se pritet që rreth 2.3 milion doza të vaksinave do të përdoren gjatë majit, e cila do të kalojë numrin e 5 milionëve në fund të muajit.

"Qëllimi ynë është të imunizojmë të gjithë të rriturit deri në fund të Qershorit ose në fillim të Korrikut, ne nuk kemi asnjë problem me shpërndarjen e vaksinave," theksoi Kilikijas.

Kreu i Komitetit Kombëtar të Vaksinimit Grek, Maria Theodorido, përgëzoi njerëzit në të 30-tat për një përgjigje të mirë ndaj vaksinimit dhe tha se do të ishte mirë nëse secili prej këtyre të rinjve do të merrte një qytetar tjetër të moshuar në qendrën e vaksinimit një përqindje e madhe e të moshuarve të moshës 65 vjeç që ende nuk kanë planifikuar imunizimin e tyre.

Ai gjithashtu shprehu kënaqësinë e saj me faktin që prezantimi i vaksinës me dozë të vetme Johnson dhe Johnson kundër Covid-19 filloi sot në Greqi, të cilin ajo e vlerësoi si një mbrojtje shumë praktike dhe 77 deri në 80 për qind efektive kundër Covid-19.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco