Greqi, hapen kafenetë dhe restorantet për shërbim në natyrë

Greqi, hapen kafenetë dhe restorantet për shërbim në natyrë

12:23, 04/05/2021
A+ Aa A-

Kafenetë dhe restorantet u rihapën në Greqi të hënën me shërbim për t’u ulur për herë të parë pas gati gjashtë muajsh, ndërsa vendi filloi të lehtësonte kufizimet e lidhura me koronavirusin me synimin për t'u hapur për industrinë vitale të turizmit.

Kafenetë, restorantet dhe baret, të cilat ishin mbyllur për të gjithë përveç shërbimeve të marrjes dhe shpërndarjes kur bllokimi u vendos në fillim të nëntorit, u rihapën vetëm për shërbimin ulur në natyrë. Tabelat janë vendosur në distancë të caktuar larg për të ruajtur distancën shoqërore, ndërsa klientët në këmbë dhe muzika nuk lejohen.

Rihapja vjen në një festë kombëtare, një ditë pas Pashkëve Ortodokse, dhe shumë njerëz përfituan nga moti i ngrohtë i pazakonshëm për t'u drejtuar në kafenetë e trotuareve.

Lejohen maksimumi gjashtë klientë për tryezë, ndërsa personeli duhet të kryejë vetë-teste të detyrueshme të koronavirusit në shtëpi.

 Një shtetrrethim natën që ishte në fuqi nga ora 21:00 po shtyhet përsëri në orën 23:00 që nga e hëna, me bare, restorante dhe kafene të lejuara të qëndrojnë të hapura deri në 15 minuta para policisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco