Greqia hap vaksinimin për 50-vjeçarët

Greqia hap vaksinimin për 50-vjeçarët

09:43, 21/04/2021
A+ Aa A-

Athinë - Personat e moshës 55 deri 59 vjeç që nga e mërkura mund të caktojnë takimin e tyre për vaksinim kundër Covid-19, në platformën emvolio.gov.gr.  Anëtarët e grupmoshës 50-54 do të jenë në gjendje të bëjnë të njëjtën gjë që nga e shtuna.

Ndërkohë, ngarkesat e vaksinës Johnson & Johnson pritet të fillojnë në maj, me kusht që ajo të marrë dritën jeshile nga Komiteti Kombëtar i Vaksinimit.

Agjencia Evropiane e Barnave tha të martën se komiteti i saj i sigurisë kishte arritur në përfundimin se një informacion paralajmërues duhet të shtohet në informacionin e produktit të vaksinës në lidhje me lidhjen e tij me mpiksjen e rrallë të gjakut, por që përfitimet e tij ishin më të mëdha se rreziqet.

Komiteti Kombëtar i Vaksinimit do të presë gjithashtu përfundimin e Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) në mënyrë që të marrë vendimet e tij.

Që nga mëngjesi i së martës, ishin kryer 2,546,154 vaksina, nga të cilat 1,774,130 kishin të bënin me administrimin e një doze. Doza e dytë e vaksinës u është dhënë 772,024 personave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco