Lajmi i fundit

EMRAT/ Iu gjet sasi droge në banesë, arrestohet 60-vjeçari në Fier, shpallet në kërkim i biri

Dritan Abazoviç merret në pyetje nga policia

Dritan Abazoviç merret në pyetje nga policia

18:29, 20/04/2021
A+ Aa A-

Rruga nuk do të emërojë shefat e qendrave të sigurisë në Mal të Zi, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, duke komentuar reagimin e një pjese të publikut pasi Haris Gjurgjeviç u emërua shef i policisë në Pljevlja.

Pas dëgjimit në Departamentin Special të Policisë, Dritan Abazoviç tha se ishte e nevojshme të kontrollohej se për çfarë bëhej fjalë, dhe cilat ishin motivet e një reagimi të tillë nga publiku, dmth nëse ishin referenca profesionale apo personale që ishin, thotë ai, më pak të rëndësishme.

“Ne nuk do të jemi në gjendje të funksionojmë nëse një opsion i caktuar politik, i cili nuk i pëlqen disa emërime, organizon protesta”, tha zëvendëskryeministri malazez, Abazoviç.

Nëse lëshimi profesional është arsyeja e protestës, pohoi ai, atëherë kjo është shqetësuese dhe duhet të merret parasysh, raporton rtcg.

“Nuk ka të paprekshëm, nuk ka problem t’i zëvendësojë ato nëse ka kushte për atë. Dhe unë dënoj mesazhet shoviniste dhe nacionaliste të dëgjuara nga një grup më i vogël njerëzish. Kjo nuk kontribuon në paqe dhe bashkëjetesë”, tha Abazoviç, duke shtuar se qytetarët sigurisht që kanë të drejtë të shprehin pakënaqësi, por që është e papranueshme nëse motivohet nga përkatësia fetare ose politike.

Kujtojmë se qytetarët protestuan mbrëmë përpara Qendrës së Sigurisë në Pljevlja për shkak të emërimit të Haris Gjurđeviç, si shefi i ri i policisë në atë qytet, ndërsa komitetet e Pljevlja të Nova, Demokratët, DNP dhe Lëvizja për Pljevlja kërkuan nga Qeveria të anulohet vendimi për emërimin e Gjurçeviçit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco