Anija greke karantinohet në Kretë, një marinar i vdekur dhe 10 të infektuar

Anija greke karantinohet në Kretë, një marinar i vdekur dhe 10 të infektuar

13:13, 19/04/2021
A+ Aa A-

Një anije greke mallrash që po udhëtonte nga Egjipti është karantinuar në Kretë pasi një marinar u gjet i vdekur dhe dhjetë persona të tjerë rezultuan pozitivë për koronavirusin.

Siç raporton AFP, anija që mban emrin Heroic arriti në Kretën jugore nga Porti Said i Egjiptit të dielën.

“Një marinar u gjet i vdekur, në kabinën e tij afër kapitenit…dhe një nga mekanikët e prekur nga koronavirusi është shtruar në spital në Rodos,” tha një zyrtar i rojës bregdetare.

Nëntë persona të tjerë rezultuan pozitivë për koronavirusin. Ekuipazhi përbëhet nga 13 filipinas dhe tetë grekë. Greqia, shtëpia e rreth 11 milionë banorëve, ka regjistruar dhjetëra vdekje nga koronavirusi çdo ditë në javët e fundit dhe mbi 1,500 infeksione çdo 24 orë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco