Greqia detyron vetë-testimin e punonjësve në disa sektorë, gjoba deri në 1500 euro

Greqia detyron vetë-testimin e punonjësve në disa sektorë, gjoba deri në 1500 euro

07:34, 15/04/2021
A+ Aa A-

Athinë - Ministri i Punës Kostis Hatzidakis dhe Zëvendës Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kotzamanis njoftuan të mërkurën se testet që bëhen vetë të koronavirusit do të jenë të detyrueshme për një larmi punonjësish të sektorit publik dhe privat duke filluar nga e hëna.

Punonjësit e sektorit privat që do të duhet të tregojnë një rezultat negativ nga një vetë-test i detyrueshëm para se të shkojnë në punë javën e ardhshme janë ata në shitjen me pakicë, hoteleri, transport dhe udhëtime, shërbimet e pastrimit, parukierët dhe sallonet e thonjve dhe agjencitë e basteve.

Punonjësit e sektorit publik përfshijnë ata që punojnë në Qendrat e Shërbimit të Qytetarëve (KEP), administratat lokale komunale, punonjësit e gjykatave, shërbimet e pastrimit dhe ata që janë të punësuar në programin "Ndihma në shtëpi".

Sipas ministrave, procesi do të jetë i lehtë, pasi të gjithë punonjësit që do të preken janë regjistruar në platformën Ergani të Ministrisë së Punës me numrat e tyre të sigurimeve shoqërore AMKA.

Punonjësit do të blejnë kompletet nga farmacia e tyre lokale duke përdorur AMKA-në e tyre dhe më pas do të ngarkojnë rezultatin në platformën Ergani.

Nëse është pozitiv, punonjësi do të duhet të marrë një test të dytë në një vend testimi përpara se të lejohet të kthehet në detyrën e tij. Rezultati i testit të dytë gjithashtu duhet të ngarkohet në platformën online.

Pasi të ketë një rezultat negativ, punonjësi është i lirë të kthehet në punë; përndryshe, ai ose ajo duhet të bëjë një karantinë të detyrueshme.

Punëdhënësve u kërkohet të kujtojnë punonjësit për detyrën e tyre për të testuar veten. Mosrespektimi i kësaj do të rezultojë në një gjobë prej 300 euro për punëdhënësin.

Mosregjistrimi i një rezultati të testit mbart gjithashtu një gjobë prej 500 euro, dhe çdo punëdhënës që gjendet me punonjës pozitivë përballet me një gjobë prej 1,500 euro për çdo punonjës. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco