Tërmeti 5.1 ballë në Greqi ngre frikën e vullkanit: 'Nuk duhet të shqetësohemi' thotë prof.Lekkas

Tërmeti 5.1 ballë në Greqi ngre frikën e vullkanit: 'Nuk duhet të shqetësohemi' thotë prof.Lekkas

07:45, 14/04/2021
A+ Aa A-

Greqi - Një dridhje sizmike prej 5.1 të shkallës Rihter ndodhi të martën në mbrëmje me orën lokale 23:28 në një distancë prej 16 kilometra në perëndim të Tilos. Tërmeti u ndje në ishujt përreth, ndërsa regjistrimi dhe vlerësimi i parë nga Instituti Gjeodinamik i Observatorit të Athinës, përcakton thellësinë në 10 kilometra.

Për tërmetin me madhësi 5.1 të shkallës Rihter që ndodhi dje në Tilos, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, folën ekspertët.

"Ne nuk duhet të shqetësohemi. Ai u zhvillua në zonën e detit midis Nisyros dhe Tilos , në një thellësi prej 7 km. Isshtë një zonë që pati shumë tërmete javën e fundit. Tërmeti me madhësi 5.1 ishte më i madhi. Zona nuk mund të japë një tërmet më të madh. Aktiviteti sizmik nuk ka asnjë lidhje me vullkanin e Nisyros," tha profesori i Gjeologjisë Efthymis Lekkas për "Koira Ora MEGA" .

Sipas Z. Lekkas, vullkani në Nisyros, megjithëse joaktiv për disa mijëra vjet, ka aktivitete të vogla, me tërmete të vegjël, por nuk dha një shpërthim të madh që të ishte problem.

Dridhja sizmike me madhësi 5.2 në shkallën Rihter ndodhi midis Tilos dhe Nisyros. Epiqendra u raportua 12 kilometra në jug të Nisyros, sipas Institutit Gjeodinamik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco