Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamjet skandaloze, numëruesit vendosin kryqin në fletët e votimit

Shkollat e mesme në Greqi rihapen pas pesë muajsh mbyllje

Shkollat e mesme në Greqi rihapen pas pesë muajsh mbyllje

11:56, 12/04/2021
A+ Aa A-

Shkollat e mesme të Greqisë u rihapën sot pas një mbylljeje pesëmujore për të frenuar infeksionet e koronavirusit. Masat paraprake të përfshijnë testet e virusit për studentët dhe mësuesit dy herë në javë, tha ministri i arsimit.

Orët e mësimit për shkollat e mesme janë mbajtur në internet që nga 7 nëntori. Rihapja e së hënës pa dhe disa shkolla që e zhvillonin mësimin në natyrë. Agence France-Presse vëren se shkollat fillore dhe të mesme, të cilat ishin rihapur për pak kohë, mbeten të mbyllura në të gjithë vendin.

Çdo të hënë dhe të enjte, studentët dhe mësuesit e shkollave të mesme do të duhet të kontrollohen për Covid-19 me testet që bëhen vetë të disponueshme falas në farmaci. Studentët dhe mësuesit gjithashtu duhet të mbajnë maska, pushimi do të shkallëzohet për të kufizuar turmat dhe mensat do të mbyllen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco