Ekzekutohet para shtëpisë gazetari grek Giorgios Karaivaz, Policia në kërkim të motoçiklistëve

Ekzekutohet para shtëpisë gazetari grek Giorgios Karaivaz, Policia në kërkim të motoçiklistëve

14:20, 09/04/2021
A+ Aa A-

Gazetari  grek Giorgos Karaivaz ka rënë viktimë e një atentati në Alimos. Sipas informacioneve të para, gazetari ishte jashtë shtëpisë së tij kur dy persona mbi motorr kaluan pranë tij dhe e qëlluan atë.

Prita vdekjeprurëse ndaj gazetarit të njohur ishte ngritur kur po dilte nga makina e tij jashtë shtëpisë së tij në Alimos.

Dy personat mbi motor e qëlluan atë gjashtë herë. Njëri prej tyre kishte veshur rroba ushtarake.

Mediat greke e konsideruan  një akt të rëndë. Zyrtarët nga Departamenti i Prokurorisë së Krimeve Kundër Jetës tashmë po nxitojnë në vendin e ngjarjes për të mbledhur informacione për vendndodhjen dhe arrestimin e autorëve, ndërsa kërkime të gjera po kryhen në zonë nga oficerët e policisë së DIAS dhe veprime të menjëhershme për të gjetur të dyshuarit e dyshuar - motoçiklistët. kryesit e krimeve. 

Në të njëjtën kohë, ata do të mbledhin dëshmi nga dëshmitarë okularë, banorë nga zona e gjerë në mënyrë që të përcaktojnë nëse kishte ndonjë lëvizje të dyshimtë që mund t'u referohej autorëve të pritës së vrasjes, si dhe materiale nga kamerat e sigurisë së shtëpive dhe dyqaneve.

Sipas informacionit të parë, viktima u gjet e shtrirë me fytyrë poshtë, jashtë makinës së tij, në parkun afër shtëpisë së tij.

Policia ka nisur ndjekjen për të arrestuar autorët, ndërsa në të gjitha zyrat e shtypit ka pikëllim për vdekjen e padrejtë të një kolegu të denjë, një reporteri me pasion që kishte lënë gjurmë në raportet e policisë për shumë vite .

Gazetari Giorgios Karaivaz punoi si redaktor kronike në Star, ndërsa ishte edhe administrator i faqes në internet, bloko.gr. Ai kishte punuar më parë si shef i raportimit për policinë në ANT1.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco