Një avion ushtarak turk rrëzohet pranë Egjeut

Një avion ushtarak turk rrëzohet pranë Egjeut

13:22, 09/04/2021
A+ Aa A-

Ankara - Një aeroplan ushtarak turk u përplas në det gjatë një fluturimi stërvitor dhe dy pilotë u shpëtuan, njoftoi sot Ministria Turke e Mbrojtjes.

Aeroplani KT-1 u rrëzua pranë qytetit Foca në Detin Egje, në provincën perëndimore të Izmirit, tha ministria.

Media lokale raportoi se pilotët, të cilët me katapultë të sigurt nga aeroplani, u transferuan në spital, por që ata nuk ishin në gjendje të rëndë.

Ministria deklaroi se shkaku i aksidentit po hetohet.

Aksidenti ndodhi vetëm dy ditë pasi avioni i ekipit akrobatik të Forcës Ajrore Turke u rrëzua gjatë stërvitjes në provincën qendrore të Konjës. Piloti u vra në përplasje.

Muajin e kaluar, një helikopter ushtarak u rrëzua në kushte të rënda të motit në Turqinë lindore, duke vrarë 11 ushtarë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco