Kufizohet më rreptësisht lëvizja në Athinë, disa bashki bëhen 'flakë'

Kufizohet më rreptësisht lëvizja në Athinë, disa bashki bëhen 'flakë'

09:00, 04/03/2021
A+ Aa A-

Athinë - Qëllimi për të përmbajtur një valë të tretë të pandemisë së koronavirusit që po godet rëndë spitalet e Atikës, ka detyruar Ministrinë greke të Shëndetësisë të aktivizojë një plan emergjence. Qeveria dje kufizoi rreptësisht udhëtimin midis bashkive për blerjen e ushqimeve dhe ushtrimet fizike.

Rastet ditore të koronavirusit u rritën të mërkurën në 2,702 - një rekord për vitin 2021 ndërsa u raportuan edhe 40 vdekje të reja.

Në konferencën e tij të përditshme, Zv.Ministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias njoftoi se, nga 6 në mëngjes të enjten dhe deri në orën 6 më 16 mars, njerëzit mund të qarkullojnë me sistemin SMS duke përdorur numrin 2 për blerjet e produkteve thelbësore dhe numrin 3 për të shkuar në bankë vetëm brenda komunës së tyre ose në një distancë prej jo më shumë se 2 kilometrash nga shtëpia e tyre.

Lëvizjet me numrin 6 mund të bëhen vetëm në këmbë ose biçikletë, ndërsa në rastet kur njerëzit përdorin numrin 4 për të ofruar ndihmë, atyre do t'u kërkohet të japin sqarime të mëtejshme.

Që nga e enjtja njësitë rajonale të mëposhtme janë përcaktuar si "e kuqe e thellë": Atikë, Selanik, Achaia, Arcadia, Larissa, Lefkada, Fthiotida, Argolida, Corinth, Thesprotia, Arta, Samos, Viotia, Chios, Aitoloakarnania, Rhodes, Iraklio, Evia dhe Kalymnos.

Pjesa tjetër e vendit klasifikohet si me rrezik të lartë, ose "e kuqe".

Masat në njësinë rajonale të Larisës do të hyjnë në fuqi nga e shtuna për shkak të tërmetit të së mërkurës.

Ndalimi i trafikut në zonat "e kuqe të thellë" do të zgjasë nga ora 7 e pasdites. deri në orën 5 të mëngjesit, përveç Atikës dhe Selanikut, ku gjatë ditëve të javës është nga ora 21:00. deri në 5 të mëngjesit dhe 7 pasdite deri në 5 pasdite për fundjavë.

 Dasmat, pagëzimet dhe përkujtimet janë pezulluar në zonat në "të kuqe të thellë".

Ndërkohë, Ministria e Shëndetësisë po aktivizon planin e saj të urgjencës për Atikën, duke vendosur sektorët shëndetësorë publikë dhe privatë.

Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias njoftoi se NIMTS po shndërrohet në një spital jo-Covid dhe do t'u japë 120 shtretër spitaleve publike. Ai gjithashtu do të integrojë klinika nga spitalet Evangelismos, Gennimatas, Korgialeneio-Benakeio dhe Ippokrateio, në mënyrë që ata të mund të shndërrojnë zonat në klinika Covid. Do të rekrutohen edhe mjekë nga klinikat private.

Henry Dunant po shndërrohet në një spital mbështetës jo-Covid, duke pezulluar operacionet e tij private, me përjashtim të Njësisë së Dializës së Veshkave, Departamentit të Onkologjisë dhe takimeve të rregullta. Ai do të jetë në funksionim në vend të Sismanogleio, i cili do të shndërrohet në një spital Covid me dhomat e tij të kirurgjisë dhe shërimit të shndërruara në ICU shumëfunksionale.

 

Ka 319 njesi të kujdesit intensiv për Covid në Atikë, të cilave 29 shtretër do t’u shtohen gjatë javës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco