Në alarm nga mutacionet e Covid-19/ Greqia shton masat kufizuese, mbyllen shkollat

Në alarm nga mutacionet e Covid-19/ Greqia shton masat kufizuese, mbyllen shkollat

20:18, 03/03/2021
A+ Aa A-

Nga dita e nesërme e deri më 16 mars, Greqia nis zbatimin e rregullave të reja anti-covid.

Ndryshimet në zbatimin e kodeve për lëvizjet e masat e reja u njoftuan sot nga Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias , i cili në të njëjtën kohë shprehu shqetësimin e tij për mutacionet e virusit dhe përhapjen e tyre në të gjithë Greqinë, raportojnë mediat vendase.

Kështu, në të gjitha zonat me “të kuqe të thellë “, operacioni i shitjes me pakicë është pezulluar, si dhe funksionimi i drejtpërdrejtë i shkollave në të gjitha nivelet, me përjashtim të arsimit special. Mësimi tashmë do të jetë online.

Në zonat që janë në “të kuqe “, mësimi në shkollat ??e mesme do të bëhet në distancë, ndërsa në nivelet e tjera do të zhvillohet normalisht në klasa. Hardalias deklaroi se ndryshimet e mëposhtme zbatohen për SMS në të gjithë Greqinë, pavarësisht nga rreziku epidemiologjik:

Në SMS 2 për lëvizjen për furnizimin e mallrave bazë, por edhe në SMS 3 për degët bankare, lëvizja do të bëhet vetëm brenda komunave përkatëse ose në një distancë deri në 2 km.

Për SMS 6 në lidhje me sportin ose ecjen me një kafshë shtëpiake, do të bëhet ekskluzivisht në këmbë ose me biçikletë. Me fjalë të tjera, askush nuk do të jetë në gjendje të dërgojë kodin 6 në të gjithë Greqinë për të lëvizur me makinë ose motor.

Kush do të udhëtojë me SMS 4, organet mbikëqyrëse duhet t’i kërkojnë prova shtesë në mënyrë që të përcaktohet përshtatshmëria e udhëtimeve të jashtëzakonshme për qytetarët.

Cilat zona futen në “të kuqen e thellë” “

E kuqja e thellë” përfshin Atikën, Akainë, Arkadinë, Selanikun, Larisën, Lefkadën jashtë Meganisi, Fthiotida, Argolida, Korinth, Thesprotia, Arta, Samos, Boeotia, Chios, Etoloakarnania, Rodos, Evia jashtë Skyros . Komuna e Kalymnia hyn po ashtu në ngjyrën e kuqe të thellë. Të gjitha zonat e tjera në të gjithë vendin bëhen të kuqe.

Po ashtu, ka ndryshuar edhe ora policore. Në zonat që janë në “të kuqe” lëvizja nuk do të lejohet nga ora 9 në mbrëmje deri në 5 të mëngjesit. Në zonat e vendosura në “të kuqen e thellë” ndalimi i qarkullimit do të fillojë në 7 të darkës.

Përjashtimet e vetme janë Atika dhe Selaniku, ku gjatë ditëve të javës ndalimi do të fillojë në 9 të darkës dhe deri në 5 të mëngjesit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco