Abazoviç: Gjysma e Malit të Zi nuk fle sepse dora e drejtësisë funksionon

Abazoviç: Gjysma e Malit të Zi nuk fle sepse dora e drejtësisë funksionon

15:25, 03/03/2021
A+ Aa A-

Zv.kryeministri malazes Dritan Abazoviç vlerësoi aksionin në të cilin u arrestuan oficerët e MUP.

"Ne nuk duam ndonjë ndikim në veprimin e lirë të prokurorisë ose policisë. "Ky veprim është provë se të gjithë mund të punojmë," tha ai.

"Gjysma e Malit të Zi nuk po fle sepse dora e drejtësisë ka filluar të funksionojë! Aksioni i sotëm @PolicijaCG dhe ODT Podgorica është dëshmi se institucionet e sistemit mund të punojnë në mënyrë profesionale, të sinkronizuar dhe me efikasitet. Në këtë moment, patriotizmi më i madh është mbrojtja e arkës së shtetit, "shkroi Abazovi? në llogarinë e tij në Twitter.

Prokurori i shtetit i Prokurorisë Themelore të Shtetit, Nikola Boriçiç, tha se më 3 shkurt, Ministri i Punëve të Brendshme, Sergej Sekulovic, u paraqiti atyre raportin ndërdikasterial të komisionit dhe se ai urdhëroi që çështja të formohej në të njëjtën ditë.

Ai shpjegoi se ata kishin rënë dakord me Prokurorinë e Lartë të Shtetit dhe Prokurorinë e Lartë që çështja ishte nën juridiksionin aktual të ODT.

Ata gjithashtu thanë se kjo rezultoi në ngritjen e padive penale kundër disa personave.

Kreu i Departamentit për Shtypjen e Krimit Ekonomik, Dalibor Medojevic, tha se bazuar në informacionin operativ, ata formuan çështjen "Kufiri", gjatë së cilës ata erdhën në prova se disa persona kryen një krim brenda juridiksionit të tyre, dhe se kjo rezultoi në arrestimin e gjashtë personave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco