Berlini dërgon anije në Mesdhe për të monitoruar embargon e armëve kundër Libisë

Berlini dërgon anije në Mesdhe për të monitoruar embargon e armëve kundër Libisë

13:12, 03/03/2021
A+ Aa A-

Gjermania do të dërgojë një anije në fund të javës në Mesdhe për të marrë pjesë në misionin e BE-së për të monitoruar embargon e armëve të vendosur nga OKB-ja ndaj Libisë.

Rreth 220 ushtarë do të hipin në anijen luftarake "Berlin", tha një përfaqësues i Marinës në Agjencinë Gjermane . Ata do të monitorojnë anijet e ngarkesave që drejtohen për në Libi.

Rreth 250 ushtarë gjermanë morën pjesë në operacionin e paqes të BE vitin e kaluar nga gushti në dhjetor.

Operacioni i BE filloi në maj 2020 dhe synon të stabilizojë Libinë e shkatërruar nga lufta dhe të mbështesë procesin politik të paqes të udhëhequr nga KB. Operacioni po kryhet gjithashtu për të parandaluar kontrabandën e naftës.

Vendet e akuzuara për shkeljen e embargos përfshijnë Turqinë, Rusinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco