Zbulohet në Kroaci, varianti i Afrikës së Jugut të COVID-19 Para nje kafeneje ne Zagreb, ne shkurt 2021

Zbulohet në Kroaci, varianti i Afrikës së Jugut të COVID-19

14:19, 27/02/2021
A+ Aa A-

Dy raste të infeksionit me variantin e koronavirusit të Afrikës së Jugut janë konfirmuar në Kroaci. Lajmin e dha Prof.Dr. Bernard Kaic, Shef i Departamentit të Epidemiologjisë së Sëmundjeve Infektive të Institutit Kroat të Shëndetit Publik për portalin HRT.

Të dy personat, të cilët u konfirmuan se ishin të infektuar me këtë lloj shtame, mbërritën nga Zanzibari dhe janë në vetizolim.

"Rastet u kapën nëkohë dhe shpresojmë që të ndalen me kaq," tha Kaic.

Nga ana tjetër, varianti britanik i koronavirusit është zbuluar në 60 njerëz.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Noci27/02/2021 15:45

Mos beni thjesht lajmetarin. Lexoni pak edhe per variantet anglez, tajlandez, kongolez e vez me vez....

Shto koment

Denonco