Media serbe: Palmer po lobon për të pasuar Godfrey si ambasador në Beograd

Media serbe: Palmer po lobon për të pasuar Godfrey si ambasador në Beograd

12:03, 26/02/2021
A+ Aa A-

I dërguari special i sekretarit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, po lobon gjerësisht për të qenë ambasadori i ardhshëm i Amerikës në Serbi.

Kështu raporton gazeta serbe “Novosti” duke iu referuar burimeve diplomatike.

Shefi aktual i misionit amerikan në Beograd, Anthony Godfrey, është pothuajse në mes të mandatit të tij dhe praktika është që kur një diplomat amerikan të përfundojë vitin e tij të tretë të shërbimit në një kryeqytet të caktuar, ata tashmë janë duke përgatitur pasardhësin e tij në Washington.

Nëse dëshira e Palmer nuk bëhet realitet për të vazhduar karrierën e tij në Beograd, siç raportojnë burimet e “Novosti”, dy “majat” e ardhshme të tij janë Rumania ose Mali i Zi.

Në gusht 2019, Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo emëroi Palmerin si Përfaqësues Special për Ballkanin Perëndimor dhe gjatë shërbimit të tij, deri në 1999, ai ishte në dy detyra speciale në Ambasadën e SHBA në Beograd.

Për një kohë në karrierën e tij, ai ishte në varësi të Sekretares së Shtetit të atëhershëm të SHBA Madeleine Albright.

Ai gjithashtu u takua me gruan e tij Danica në Beograd dhe mediat nga Podgorica raportuan se Danica, mbiemri i vajzërisë së të cilit është Damjanoviov, ka rrënjë në Malin e Zi dhe se ata kanë një shtëpi në Dobre Vode, afër Tivarit.

Siç kishte shkruar tashmë “Novosti”, Palmer ishte një nga më meritorët për vendimin e Izraelit për të vendosur marrëdhënie diplomatike me Kosovën në fillim të shkurtit, për të cilin ai loboi ashpër në Tel Aviv përmes kanaleve të tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco