Rritje e madhe e rasteve me infektime, Greqia nuk lehtëson masat

Rritje e madhe e rasteve me infektime, Greqia nuk lehtëson masat

14:01, 24/02/2021
A+ Aa A-

Pas një rritje të shpejt të numrit me infektime autoritetet greke kanë njoftuar se nuk do të jenë në gjendje të heqin masat kufizuese në zonën e gjerë të Athinës nga 1 Mars, siç ishte planifikuar fillimisht, ka njoftuar kryeministri Kyriakos Mikotakis.

Në zonën më të gjerë të Athinës, ku jeton gjysma e popullsisë së Greqisë, janë futur masa rigoroze anti-epidemike, të cilat duhet të zgjasin deri më 28 Shkurt.

Autoritetet thanë se 22 pacientë vdiqën nga koronavirusi në 24 orët e kaluara dhe se infeksioni u konfirmua në 2,147 njerëz, afërsisht gjysma e të cilëve jetojnë në zonën rreth Athinës.

Siç raportojnë mediat në vend, specialistët për sëmundjet do të shohin rrjedhën e pandemisë këtë javë dhe mund të sugjerojnë një zgjatje të bllokimit për një javë, duke kontrolluar situatën dhe javën e ardhshme të vendosin nëse është i nevojshëm një shtrëngim i mëtejshëm i masave në mënyrë që numri i të infektuarve të ulet.

Në çdo rast, Komiteti i Shkencëtarëve, si çdo javë, do të shpallë vendimet përfundimtare të premten.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco