U maskua si murg dhe kaloi kufirin, policia kërkon ish-deputetin e ‘Agimit të Artë’ në manastiret serbe

U maskua si murg dhe kaloi kufirin, policia kërkon ish-deputetin e ‘Agimit të Artë’ në manastiret serbe

10:37, 24/02/2021
A+ Aa A-

Athinë - Autoritetet greke po hetojnë informacionin se ish deputeti i ekstremit të djathtë Hristos Papas (59) iku në një manastir në Serbi.

Policia greke po e kërkon atë sepse ai u dënua për pjesëmarrje në organizatën neo-naziste "Agimi i Artë"

Supozohet se Papas arriti të del fshehurazi nga Greqia në Tetor të vitit të kaluar, kur ai u dënua me 13 vjet burg për menaxhimin e një organizate kriminale

Sipas këtij informacioni, hetimi u përqendrua në disa manastire në Serbi, të lidhura ngushtë me krahun e vogël grek të "kalendarëve të vjetër", të cilët, ndryshe nga kisha zyrtare greke, nuk e njohin kalendarin Gregorian.

Mediat raportojnë se Papas kaloi kufirin midis Greqisë dhe Maqedonisë Veriore me një emër të rremë, maskuar si një murg, prandaj ai rriti mjekrën vitin e kaluar.

Ndërsa gjurmët u gjetën, një urdhër arresti evropian u lëshua për të dhe ai pritet të arrestohet së shpejti në Serbi dhe të ekstradohet në Greqi për të vuajtur dënimin e tij.

Më 22 tetor të vitit të kaluar, një gjykatë greke vendosi që pavarësisht nga e drejta për të apeluar, udhëheqja e ekstremit të djathtë, neo-nazist "Agimi i Artë", përfshirë Papas, i dënuar për kthimin e asaj partie në një organizatë kriminale, duhet të shkojë në burgu menjëherë.

Kreu i asaj partie të shpërbërë, Nikos Mihaloljakos dhe pesë ish-deputetë të tjerë, përfshirë Papas të arratisur, u dënuan me 13 vjet burg dhe nga një deri në 10 vjet secili për udhëheqjen e një organizate kriminale.

"Agimi i Artë", i cili ishte fillimisht një grup i vogël gjysmë sekret neo-nazist i themeluar në vitet 1980, dhe më pas një parti plotësisht margjinale, u ngrit gjatë krizës financiare në Greqi në 2010-2018. vit, duke fituar vende në katër zgjedhje dhe ishte partia e tretë më e madhe greke për sa i përket forcës.

Ndërsa ajo dhe organizata dhe udhëheqja e saj janë akuzuar për krime të urrejtjes, duke përfshirë sulme brutale në rrugë ndaj emigrantëve dhe aktivistëve të krahut të majtë, dhe madje edhe vrasje, "Agimi i Artë" ka humbur popullaritetin e saj, dhe në zgjedhjet e fundit në 2019 para ndalimit dhe shpërbërja e tij arriti të mos fitonte asnjë vend në Kuvend në zgjedhje.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco