‘Ushtarët amerikanë nuk u vranë për Serbinë e Madhe apo Shqipërinë e Madhe’

‘Ushtarët amerikanë nuk u vranë për Serbinë e Madhe apo Shqipërinë e Madhe’

14:20, 26/01/2021
A+ Aa A-

Ambasadori Amerikan në Kosovë, Filip Kosnet, deklaroi se ushtarët amerikanë nuk vdiqën për të krijuar një Serbi të Madhe ose një Shqipëri të Madhe.

Ai i tha gazetablic.com të Prishtinës se ishte i zemëruar që njerëzit në Kosovë "hoqën dorë nga shtetësia e Kosovës" kur u pyetën për deklaratat nacionaliste të politikanëve të Kosovës për t'u bashkuar me Shqipërinë.

"Komenti im për t'u bashkuar me Shqipërinë është i pandryshuar. Ushtarët amerikanë nuk luftuan - dhe disa prej tyre as nuk vdiqën - për të krijuar një Serbi të Madhe dhe një Shqipëri të Madhe në Ballkan. Dëshiroj të tërheq vëmendjen për Kushtetutën, e cila kërkon një shoqëri multietnike me liri fetare për të gjithë. "Shtetet e Bashkuara janë një vend multietnik, dhe madje edhe pas gati 250 vjet, ne jemi ende duke luftuar për të ndërtuar shoqëri në të cilat ka barazi para ligjit, mundësi të barabarta për të gjithë, në të cilat grupet etnike dhe racat jetojnë në harmoni," tha ai .

Ai tha se nuk do të dëshironte që njerëzit në Kosovë të hiqnin dorë nga krijimi i një komuniteti demokratik multietnik.

"Unë mendoj se Kosova përfiton nga të qenit një shoqëri multi-etnike, multi-fetare, dhe bisedimet për një Shqipëri të Madhe, bisedimet për një Serbi të Madhe në Ballkan do të ishin një dorëzim, një dështim, dhe unë nuk mendoj se kjo është një përgjigje ndaj problemeve të vendit dhe rajonit ", tha Kosnet.

Disa ditë më parë, kandidati për president nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se Kosova nuk mund të presë derisa të tjerët të jenë në disponim për të përfunduar shumë tema të hapura në lidhje me Kosovën.

Ai njoftoi se në katër ose pesë vjet, mund të ketë një situatë në të cilën qytetarët e Kosovës votojnë në një referendum për t'u bashkuar me Shqipërinë.

"Ne do të shkojmë në referendumin për bashkim me Shqipërinë, ki parasysh këtë. "Jo sepse duam, por sepse për 20 vjet i kemi dhënë fjalën Perëndimit se duam të respektojmë një vizion të përbashkët për Kosovën Euro-Atlantike për t'u bashkuar me BE, për t'u bashkuar me NATO, për t'u bërë anëtare e KB,” tha Haradinaj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco