AP/ Liqeni i mbuluar me mbeturina nxjerr në dritë problemin e mbetjeve në Ballkan

AP/ Liqeni i mbuluar me mbeturina nxjerr në dritë problemin e mbetjeve në Ballkan

11:12, 26/01/2021
A+ Aa A-

PRIBOJ, Serbi (AP) - Kamionët dhe makineritë e ndërtimit janë parkuar në një digë lumi në Serbinë jugperëndimore, por jo për punë ndërtimore. Në vend të kësaj, vinça të mëdhenj po përdoren për të pastruar mijëra mbeturina të mbushura në këmbët e termocentralit.

Serbia dhe kombet e tjera të Ballkanit janë të mbingarkuara nga mbeturinat komunale pas dekadash neglizhence dhe mungesës së politikave efikase të menaxhimit të mbetjeve në vendet që aspirojnë të bashkohen me Bashkimin Evropian.

Dengje me mbeturina qw digjen mund të shihen nga rrugët, qeset plastike janë varur në pemë dhe ishujt e mbeturinave po lundrojnë poshtë lumenjve të rajonit. Problemi zakonisht vihet në fokus në dimër, kur ujërat e fryrë përfshijnë deponitë, duke i shtyrë mbeturinat drejt digave të hidrocentraleve.

Ky ka qenë rasti në liqenin e akumulimit të Potpecit pranë termocentralit pas një stuhie moti me shi dhe dëborë në dhjetor dhe fillim të janarit. Sipërfaqja e liqenit u mbulua me një shtresë të trashë mbeturinash duke filluar nga plastika te mbetjet e ndryshkura të metaleve, trungjet e pemëve dhe madje thuhet se një arkivol.

Plehrat janë përfshirë në rrjedhën e poshtme të lumit Lim, i cili ushqen digën e Potpecit. Lim fillon nga Mali i Zi fqinj, duke kaluar nëpër disa komuna dhe vendet e tyre të mbetjeve në Malin e Zi dhe Serbi.

"Bazuar në një studim të fundit, ne zbuluam se në këto qytete, në pesë komuna në Mal të Zi dhe tre në Serbi, rreth 45,000 ton mbeturina janë mbledhur (në vit)," tha Predrag Saponjic, menaxheri i sistemit të hidrocentraleve të lumit Lim .

Ambientalistët në Ballkan kanë paralajmëruar se për shkak se shumica e vendgrumbullimeve tw mbetjeve nuk menaxhohen si duhet, ato rrjedhin materiale toksike në lumenj, duke kërcënuar ekosistemet dhe jetën e egër.

Bosnja gjithashtu ka raportuar një grumbullim mbeturinash që rrezikon digën hidroelektrike në lumin Drina, afër qytetit lindor të Vishegradit. Lim është një nga degët e Drinës, i cili bën që rrugët e tyre ujore - dhe rrjedhat e plehrave - të jenë të lidhura ngushtë.

Ndërsa kombet e Ballkanit po përpiqen të rikuperohen pas një serie luftërash dhe krizash në vitet 1990, çështjet mjedisore shpesh vijnë të fundit për vendet, ekonomitë e të cilave kanë mbetur shumë prapa pjesës tjetër të Evropës dhe ku fondet publike janë të prekshme nga korrupsioni i përhapur.

Serbia, Mali i Zi dhe Bosnja kanë zhvilluar takime mbi këtë çështje por pak është bërë. Vendet e Ballkanit gjithashtu përballen me emergjenca të tjera mjedisore, duke përfshirë nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në shumë qytete.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco