Mitsotakis: Të krijojmë një korsi të shpejtë, nëpërmjet çertifikatave të vaksinimit

Mitsotakis: Të krijojmë një korsi të shpejtë, nëpërmjet çertifikatave të vaksinimit

11:04, 25/01/2021
A+ Aa A-

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i bëri thirrje Bashkimit Evropian të prezantojë çertifikata dixhitale të vaksinimit në mënyrë që të lehtësojë udhëtimet brenda bllokut dhe të ndihmojë industrinë e turizmit të prekur katastrofikisht nga pandemia e koronavirusit.

Mediat lokale raportojnë se Greqia ka filluar lëshimin e certifikatave dixhitale të vaksinimit për qytetarët e saj që marrin vaksinën, me të cilën ata mund të lëvizin pa kufizime midis rajoneve dhe pritet që udhëtarët që hyjnë në vend me një çertifikatë të ngjashme të kenë të njëjtat përfitime .

Mitsotakis përsëri i bëri thirrje BE-së që të prezantojë një certifikatë të ngjashme brenda të gjithë Bashkimit, duke thjeshtuar kështu udhëtimin përtej bllokut. Ai theksoi se ideja pas certifikatës është krijimi i një "korsie të shpejtë" që do të lehtësojë udhëtimin për evropianët e vaksinuar dhe nuk do t'i ndajë ato në dy kategori.

"Përmes përdorimit më të gjerë të certifikatës së vaksinimit dixhital të rënë dakord dhe të standardizuar, ne mund të rihapim, ringjallim turizmin dhe t'u mundësojmë qytetarëve tanë të lëvizin lirshëm dhe pa kufizime nga vendi në vend," tha ai.

"Njerëzit me të drejtë do të pyesin nëse kjo do të çojë në kufizim të lëvizjes?" Jo, nuk do ta bëjnë. Certifikata e vaksinimit nuk duhet të ngatërrohet me pasaportën. Qëllimi ynë nuk është të ndajmë evropianët në dy kategori - ata që janë vaksinuar dhe ata që nuk janë bërë. "Në vend të kësaj, ne duam të krijojmë një korsi të shpejtë për ata që kanë një certifikatë të standardizuar dixhitalisht," tha ai.

Mitsotakis gjithashtu deklaroi se ata që duan të udhëtojnë por nuk janë vaksinuar duhet të lejohen ta bëjnë këtë duke respektuar disa rregulla të tilla si testimi PCR para udhëtimit, testet e shpejta gjatë mbërritjes dhe karantina kur është e nevojshme.

Kryeministri grek paraqiti planin në një takim virtual të drejtuesve të BE javën e kaluar, por vendimi u shty për takime të mëtejshme kur dihen më shumë rreth efektshmërisë së vaksinave dhe nëse ato do të parandalojnë transmetimin e virusit.

Greqia filloi vaksinimin me vaksinën Pfizer në 27 Dhjetor.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco