Të hënën nisin bisedimet midis Greqisë dhe Turqisë

Të hënën nisin bisedimet midis Greqisë dhe Turqisë

16:31, 24/01/2021
A+ Aa A-

Raundi i 61-të i bisedimeve eksploruese midis Greqisë dhe Turqisë do të fillojë nesër, e hënë, 25 janar, në Stamboll.

Diplomatët grekë pritet të mbërrijnë në Turqi pasditen e së dielës. Burimet diplomatike thonë se e nesërmja është thelbësore, pasi ajo do të tregojë synimet e Turqisë dhe atmosferën që do të mbizotërojë në muajt e ardhshëm midis dy vendeve.

Nëse pala turke vendos në tryezën e negociatave, çështje dominuese që sfidojnë të drejtat greke dhe kalojnë vijat e kuqe, është e qartë se dialogu nuk mund të vazhdojë.

Sidoqoftë, burimet thonë se Presidenti turk ndoshta nuk do të kalojë kufijtë në marrëdhëniet Greko-Turke pasi ai duhet të përballet me shumë fronte të brendshme dhe jo vetëm dhe ndoshta do t'i japë kohë zhvillimit të procesit hetimor.

Kujtohet që të martën, 26 janar, një ditë pas takimit të zyrtarëve të Ministrisë së Jashtme Greke me homologët e tyre turq, Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias, do të takohet në kryeqytetin belg me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Stoltenberg.

Kujtohet se Stoltenberg, ashtu si zyrtarët evropianë, u takuan të Premten me Ministrin e Jashtëm turk Tsavousoglu.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco