‘I ofruan 21 milionë euro për të ndryshuar kahun politik’, pushohet çështja ndaj Dritan Abzoviçit

‘I ofruan 21 milionë euro për të ndryshuar kahun politik’, pushohet çështja ndaj Dritan Abzoviçit

12:18, 22/01/2021
A+ Aa A-

 

Prokuroria speciale e shtetit ka përfunduar hetimin në çështjen e formuar pas pretendimeve të Zëvendës Kryeministrit Dritan Abazovië, se atij iu ofruan 21 milion euro për të ndryshuar kahun në zgjedhjet që u mbajtën në Malin Zi dhe u mor një vendim që nuk ka elementë për të filluar procedurat penale, ka mësuar Vijesti.

Sipas të njëjtit informacion, Abazoviç u dëgjua në seancë të mërkurë. Pas kësaj, prokuroria vendosi - që nuk ka elementë për të filluar procedurat, shkruan Vijesti .

Në fund të nëntorit, biznesmeni Miodrag Daka Davidoviç pretendoi në një shfaqje televizive se ai kishte informacione se ata u përpoqën të "blinin" Abazoviç dhe i ofroi atij 21 milion euro në mënyrë që të ndryshonte anën pas zgjedhjeve parlamentare më 30 gusht. Ai tha se udhëheqësit të Lëvizjes Qytetare URA iu ofruan para nga një humanist i njohur.

Abazoviç më vonë konfirmoi publikisht se atij i ishte ofruar ajo shifër, por jo kush e bëri atë.

"Do të ishte jashtëzakonisht joserioze të thuash kush ofroi atë," tha ai, duke dalë në Televizionin Vijesti në fillim të Dhjetorit.

Me atë rast, më 7 dhjetor të vitit të kaluar, Abazovi? u tha prokurorëve specialë që ta bënin punën e tyre lirisht, pa specifikuar nëse ai do t'i tregonte prokurorit se kush ishte personi i cili pretendohet se i kishte ofruar atij një ryshfet.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco